streda, 24 júla, 2024

DTC prichytené pri podvádzaní s cennými papiermi

Spoločnosť Gamestop (GME) 6. Júla podala na SEC dokument typu 8-K (tu), v ktorom oznámila americkému regulačnému úradu, že plánuje vykonať rozdelenie akcií (stock-split) o veľkosti 4 ku 1, prostredníctvom dividend vo forme akcií (tu).

Každý akcionár, ktorý vlastnil akcie k 18. Júlu, mal dostať ďalšie 3 akcie na svoj účet. Rozdiel medzi obyčajným rozdelením, a rozdelením formou dividend sa javí ako nepatrný, no práve ten bol zvolený spoločnosťou Gamestop. Pri normálnom rozdelení akcií vám broker / banka iba prepíše číslo v kolonke počet akcií, a cena jednej akcie sa vydelí novým celkovým počtom, takže hodnota by mala zostať rovnaká.

Rozdelenie akcií formou dividend však na pozadí funguje inak. Spoločnosť najskôr oznámi svoj zámer regulačnému úradu a tlačovú správu. Pre ukážku si zoberieme prípad Gamestopu (tu). Následne pripravené akcie, ktoré mala pred tým odsúhlasené v hlasovaní (tu), odošle ich transferovému agentovi. V tomto prípade to bol Computershare. Ten rozdelí akcie medzi investorov ktorí majú akcie zaregistrované priamo v ich mene, a zbytok pošle do DTC, aby ich prerozdelil medzi ostatných.

Problém však nastal práve pri prerozdeľovaní od DTC. Investori hlavne v Nemecku si všimli, že niečo nie je v poriadku s ich dividendami (napríklad tu a tu). Ich akcie zo dňa na deň zmizli z ich účtov. Kontaktovali ich teda s otázkami čo sa deje, a dostali odpoveď, že DTC (prostredníctvom Cede & Co vlastnia takmer všetky akcie na americkom trhu) ich informovalo, aby miesto dividend vykonali iba obyčajné rozdelenie, a tým pádom umelo navýšilo počet akcií (tu). Na tento problém upozornil redditor (tu).

To spôsobilo masové kontaktovanie brokerov investormi ktorý sa dožadovali informácií, ktoré dohnalo nemeckú obdobu DTCC, BaFin k vyhláseniu (tu a tu) v ktorom informoval:

“Spoločnosť GameStop Corp. rozhodla o rozdelení akcií formou dividendy z akcií začiatkom júla. BaFin – aj kvôli niekoľkým tipom od investorov – požiadal depozitné banky, aby zabezpečili dodávku nových akcií.

Technicky sa však akcia podniku doteraz považovala za rozdelenie akcií a nie za dividendu akcií príslušnými poskytovateľmi údajov. Dňa 29. júla 2022 však jednotliví poskytovatelia údajov zmenili povahu podnikovej akcie na dividendu z akcií, ale 1. augusta 2022 to zrušili. V prípade jednotlivých depozitných bánk si to môže vyžiadať čisto technický prepočet, ktorý by však mal byť zrealizovaný v priebehu niekoľkých dní. Portfólio starých a nových akcií, ktoré už tieto banky vlastnia, nie je týmto prepočtom ovplyvnené.”

Touto správou BaFin potvrdil to, čo tvrdili brokeri po celom svete (tu, tu a tu): DTC, dcérska firma spoločnosti DTCC, nielen že neposlali akcie brokerom, aby ich jednotlivý akcionári mohli dostať, ale ešte aj klamalo o spôsobe, akým sa malo rozdelenie akcií vykonať.

Pridané 2022.16.08: Rakúska FMA (Financial Market Authority) potvrdila, že operácia, ktorú Gamestop oznámil aj zamýšľal bolo rozdelenie akcií prostredníctvom akciových dividend (tu), a upozornilo rakúske finančné inštitúcie, že je ich povinnosťou mať dobro klienta na prvom mieste. Ďalej oznámilo, že sťažnosti alebo požiadavky od ich klientov majú byť bezodkladne zodpovedané alebo vyriešené, inak bude musieť podniknúť nápravné opatrenia.

Gamestop potvrdil, že akcie preposlal ich transferovému agentovi a DTC, a odporučil kontaktovať vášho brokera a informovať sa o tom, či vykonal bežné rozdelenie akcií, alebo rozdelenie formou dividendy (tu). V správe odporučil aj zaregistrovanie si akcií vo vlastnom mene.

Celá táto situácia nanešťastie ukazuje, kto je skutočným vlastníkom akcií, a kto má iba takzvané IOU (i owe you, alebo aj dlžobný certifikát). Aký skutočný dôvod malo DTCC na tieto činy bude musieť byť prešetrené príslušnými orgánmi, no SEC je známa len malými pokutami, ktoré sa skôr považujú za “cost of doing business”, teda výrobné náklady.

Bežné médiá o momentálnej situácii mlčia, preto sme sa pre zmenu rozhodli tento článok vydať.

SourceWinky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie