pondelok, 24 júna, 2024

Londýnska burza kovov zažíva exodus obchodníkov

  • Otvorené pozície v LME klesli od 8. marca o viac ako 8%
  • Približne 6 miliárd dolárov niklových pozícií bolo vyplatených za dva týždne

Obchodníci a investori rýchlo znižujú svoju expozíciu na londýnskej burze kovov po chaose na trhu s niklom v tomto mesiaci, čo vedie k otvorenému záujmu na 15-ročnom minime a ponecháva kľúčové kovy vystavené divokým cenovým výkyvom, zatiaľ čo likvidita sa scvrkáva, informoval Bloomberg.

Počet otvorených pozícií v šiestich hlavných kovoch LME klesol o viac ako 8% za dva týždne po tom, čo burza pozastavila obchodovanie s niklom (tu) a zrušila transakcie v hodnote miliárd dolárov 8. marca (tu). Investori čakali na uvoľnenie svojich pozícií v nikle od opätovného otvorenia trhu a chaos sa preniesol aj na iné trhy, pričom expozícia hliníka a zinku prudko klesla.

Existujú náznaky, že otvorený záujem bude ďalej klesať, zatiaľ čo investori a obchodníci smerujú k odchodu, čo ešte viac zaťaží likviditu na referenčnom trhu s futures pre priemyselné kovy. Nepokoje na trhu s niklom rozhnevali mnohých investorov a niekoľko – vrátane veteránov kovov a generalistov – uviedlo, že sa sťahujú z LME.

Fyzickí obchodníci tiež presúvajú svoje obchody z LME, kde je to možné, podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Tento krok, ktorý ďalej ohrozuje ústrednú úlohu LME na globálnych trhoch s kovmi, znižuje potrebu obchodníkov po hedžingu na burze, čo by potom mohlo viesť k veľkým výzvam na dodatočné vyrovnanie (margin call).

“S vysokou úrovňou volatility vo všetkých kovoch LME, na pozadí geopolitickej nestability, otvorený záujem vo všeobecnosti klesol v súlade s očakávaniami a je trendom, ktorý je zrejmý na komoditných trhoch,” uviedla LME vo vyhlásení.

Otvorený záujem o kovy na LME klesá; Zdroj: LME cez Bloomberg
Otvorený záujem o kovy na LME klesá; Zdroj: LME cez Bloomberg

Iste, trend sa neobmedzuje len na LME a existujú známky masovej likvidácie na komoditných trhoch v dôsledku húževnatých cenových pohybov a vážnych obmedzení financovania. Obchodníci a makléri s expozíciou na iných trhoch však tvrdia, že averzia k obchodovaniu na LME sa zvýšila tým, ako zvládala chaos v nikle.

LME pozastavila obchodovanie s niklom a zrušila transakcie po tom, čo ceny vzrástli o 250% počas dvoch obchodných stretnutí a dotkli sa rekordných 101 365 dolárov za tonu uprostred krátkeho stlačenia zameraného na čínsku spoločnosť Tsingshan Holding Group Co. Po týždňovom pozastavení a slabnúcom úsilí o opätovné otvorenie trhu ceny potom klesli uprostred tenkých objemov, pričom mnohí predtým býčí investori utrpeli prudké straty, kým čakali na uvoľnenie svojich pozícií.

Medzi 8. marcom a 22. marcom bolo zlikvidovaných približne 31 000 kontraktov na nikel, čo viedlo k tomu, že otvorený záujem sa dostal na najnižšiu úroveň od roku 2013. Pri stredajšej trojmesačnej uzatváracej cene by mali hodnotu približne 6 miliárd dolárov.

V Číne obchodníci uvoľňujú pozície, ktoré vybudovali, aby vsadili na arbitráž medzi šanghajským a londýnskym trhom, podľa jedného čínskeho obchodníka s kovmi, ktorý povedal, že nikto, s kým hovoril, stále obchoduje s niklom LME.

Napriek tomu, zatiaľ čo investori sa sťahujú z burzy, objemy priemyselných používateľov a fyzických obchodníkov sa môžu ukázať ako odolnejšie, pretože mnohí hedžeri majú málo alternatívnych búrz, ktoré môžu použiť.

“Ľudia chcú obchodovať a musia obchodovať, ale je to proste veľmi ťažké prostredie,” povedal Michael Widmer, vedúci výskumu kovov v Bank of America Corp., telefonicky z Londýna. “Ak by existovala konkurenčná zmluva na porovnateľnej burze, mohli by sme vidieť, že obchodovanie sa k nej migruje, ale ešte tam nie sme.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

najnovšie