pondelok, 29 mája, 2023

Tvorcovia menovej politiky ECB obhajujú “reštriktívnu” politiku napriek riziku recesie

Reuters informoval, že Európska Centrálna Banka musí pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb, aby skrotila infláciu, a mala by dokonca zvýšiť náklady na pôžičky na úroveň, ktorá obmedzuje hospodársku aktivitu, a to aj napriek rastúcim rizikám recesie, uviedli v piatok tvorcovia Európskej menovej politiky.

ECB, ktorá začala spočiatku pomaly a v posledných mesiacoch zrýchlila tempo, celý rok uvoľňovala podporu menovej politiky a na posledných dvoch zasadnutiach zvýšila sadzby spolu o 125 bázických bodov, čo je najrýchlejšie tempo sprísňovania menovej politiky v histórii.

Dlhé mesiace tvrdila, že jej cieľom je zvýšiť sadzby na neutrálnu úroveň, pri ktorej nestimuluje ani nespomaluje rast. Niektorí tvorcovia politiky však teraz tento názor spochybňujú a tvrdia, že neutrálna sadzba, ktorú vidia niekde medzi 1,5 % a 2 %, nie je dostatočná.

“Nezastavíme sa na neutrálnej sadzbe, musíme pokračovať v posilňovaní,” povedal pre agentúru Reuters šéf slovenskej centrálnej banky Peter Kažimír.

Jeho kolega Bostjan Vasle, guvernér slovinskej centrálnej banky, vyjadril podobný názor a pripojil sa tak k stále malému, ale čoraz početnejšiemu chóru tvorcov politík, ktorí sa vyslovujú za vstup do “reštriktívneho” teritória, čo je politická cesta, ktorú v súčasnosti prijali aj iné centrálne banky vrátane amerického Federálneho rezervného systému.

“Som toho názoru, že budeme musieť prekročiť neutrálnu úroveň, aby sme upokojili inflačné tlaky, ktoré sa v súčasnosti pripravujú,” povedal Vasle.

Kazimir aj Vasle, ktorí sú vo Washingtone na výročnom zasadnutí MMF a Svetovej banky, sa 27. októbra vyjadrili v prospech zvýšenia depozitnej sadzby ECB na úrovni 0,75 % o 75 bázických bodov. Vasle uviedol, že podobný krok by mohol prísť aj v decembri.

Rýchle zvyšovanie sadzieb prichádza na pozadí zhoršujúceho sa hospodárskeho výhľadu a viceprezident ECB Luis de Guindos v piatok varoval, že negatívny scenár v najnovšej prognóze rastu banky sa môže naplniť.

“To, čo sme v septembri považovali za náš negatívny scenár, sa približuje k základnému scenáru,” povedal de Guindos pre litovský týždenník Verslo žinios.

“Myslím si, že budeme čeliť veľmi zložitej kombinácii nízkeho hospodárskeho rastu vrátane možnosti technickej recesie a vysokej inflácie,” povedal.

Ďalšou prekážkou je, že finančné trhy môžu byť príliš optimistické, pokiaľ ide o hospodársky výhľad, čo zvyšuje riziko náhlej korekcie trhu a finančnej nestability, varovala v piatok šéfka ECB Christine Lagardeová.

“To spôsobuje, že ocenenia sú zraniteľné voči celému radu možných negatívnych prekvapení, či už ide o rast, infláciu, menovú politiku alebo ziskovosť podnikov,” povedala Lagardeová.

Keď sa úrokové sadzby dostanú na neutrálnu úroveň, ECB by mohla pristúpiť aj ku “kvantitatívnemu sprísňovaniu” alebo k redukcii svojej bilancie v hodnote takmer 9 biliónov eur.

Uskutočnilo by sa to najmä tým, že by sa neinvestovali všetky peňažné prostriedky splatné v rámci programu nákupu aktív ECB v hodnote 3,3 bilióna eur, ale Kažimír aj Vasle uviedli, že by to mohlo počkať do budúceho roka.

Zdroje predtým pre agentúru Reuters uviedli, že tvorcovia menovej politiky začiatkom tohto mesiaca diskutovali o podrobnom harmonograme kvantitatívneho sprísňovania, ktorý predpokladal začiatok niekedy v druhom štvrťroku (tu).

ECB by už na októbrovom zasadnutí mohla upraviť formuláciu o reinvestíciách a potom by mohla poskytnúť podrobný plán možno v decembri alebo vo februári, uviedli zdroje agentúry Reuters.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

najnovšie