streda, 24 júla, 2024

Guvernér Bank of Korea hovorí, že pri oslabovaní wonu je predpokladanie menovej politiky ťažšie

Reuters informoval, že Guvernér juhokórejskej centrálnej banky v sobotu uviedol, že externé faktory, ako napríklad agresívne sprísňovanie americkej politiky, ktoré podporuje dolár a prudko znižuje kurz meny won, sťažujú poskytovanie usmernení pre budúcu menovú politiku.

Kórejská centrálna banka v stredu druhýkrát v histórii zvýšila úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov (tu) a dala jasne najavo, že hlavnú úlohu pri tomto rozhodnutí zohral 6,5-percentný prepad wonu voči doláru v septembri, ktorý zvýšil dovozné náklady. Mena sa prepadla, kým Federálny rezervný systém signalizoval, že v boji za zníženie inflácie z najvyšších úrovní za posledných 40 rokov nepoľaví.

“Kórejský won sa v septembri rýchlejšie znehodnotil v dôsledku zrýchleného sprísňovania menovej politiky zo strany amerického Fedu,” uviedol guvernér Rhee Chang-yong v rozhovore pre Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonomiku vo Washingtone, ako vyplýva z prepisu zverejneného centrálnou bankou.

Po prvom zvýšení sadzieb o 50 bázických bodov v júli centrálna banka uviedla, že návrat k obvyklému štvrťbodovému tempu “sa v súčasnosti javí ako vhodný”, aby minulý mesiac vzhľadom na očakávania ďalšieho sprísňovania Fedu zmenila kurz.

“Naučil som sa, že komunikácia s verejnosťou nie je jednoduchá, keď sa prechádza od tradičnej strategickej nejednoznačnosti k usmerňovaniu,” povedal Rhee. “Vzhľadom na charakteristiky malej otvorenej ekonomiky, ktorá je vystavená rôznym nekontrolovateľným vonkajším faktorom, budem možno musieť prehodnotiť rýchlosť a mieru tohto náročného prechodu.”

Rhee neskôr v odpovedi na otázku moderátora podujatia uviedol, že Bank of Korea “potrebuje trochu viac skúseností a technických kapacít”, aby sa mohla zapojiť do formálneho režimu forwardového usmerňovania.

Povedal, že hoci centrálna banka necieli na konkrétnu úroveň výmenného kurzu, “musí zvážiť, ako by prudký nárast výmenného kurzu ovplyvnil podmienky finančnej stability, napríklad tlak na odlev kapitálu”.

“Mnohí Kórejčania majú ešte stále bolestné spomienky na ázijskú finančnú krízu z roku 1997 a sú pochopiteľne citliví na rýchle zvyšovanie výmenného kurzu dolára voči wonom,” povedal Rhee, pričom zdôraznil, že súčasné finančné a hospodárske podmienky sú odlišné a že dnešné znehodnotenie meny je bežným javom medzi veľkými ekonomikami.

Rhee uviedol, že necíti záujem predstaviteľov USA zastaviť posilňovanie dolára práve teraz prostredníctvom ďalšej spoločnej intervencie typu ” Dohody z Plaza”, pretože Washington sa vo svojej politike zameriava predovšetkým na obmedzenie inflácie.

Napriek tomu príliš silný dolár počas dlhšieho obdobia nebude dobrý ani pre Spojené štáty a “po určitom období” môže byť potrebná určitá medzinárodná spolupráca v oblasti dolára, povedal Rhee na podujatí, ktoré sa konalo na okraj tohtotýždňového stretnutia predstaviteľov svetových financií vo Washingtone.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

Japonsko ohrozuje globálne finančné trhy sumou 3 bilióny USD

Guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda zmenil smerovanie globálnych trhov, keď do investičného sveta vypustil 3,4 bilióna dolárov v hotovosti.

najnovšie