sobota, 24 februára, 2024

Rastúci dolár spôsobuje, že sa potraviny hromadia v prístavoch a hlad vo svete rastie

Bloomberg informoval, že dovozcovia potravín od Afriky po Áziu sa snažia získať doláre na zaplatenie svojich účtov, pretože prudký nárast kurzu americkej meny ešte viac zvyšuje ceny v krajinách, ktoré už čelia historickej celosvetovej potravinovej kríze.

V Ghane dovozcovia varujú pred nedostatkom potravín v predvianočnom období. V prístavoch v Pakistane sa nedávno nahromadili tisíce kontajnerov naložených potravinami, zatiaľ čo súkromní pekári v Egypte zvýšili ceny chleba po tom, čo niektorým mlynom došla pšenica, pretože uviazla na colnici.

Krajiny na celom svete, ktoré sú závislé od dovozu potravín, zápasia s ničivou kombináciou vysokých úrokových sadzieb, prudko rastúceho dolára a zvýšených cien komodít, čo znižuje ich schopnosť platiť za tovar, ktorý sa zvyčajne oceňuje v zelenej mene. Klesajúce devízové rezervy v mnohých prípadoch obmedzili prístup k dolárom a banky pomaly uvoľňujú platby.

“Nemôžu si to dovoliť, nemôžu platiť za tieto komodity,” povedal Alex Sanfeliu, vedúci svetového obchodovania v spoločnosti Cargill Inc. “Deje sa to v mnohých častiach sveta.”

Tento problém nie je pre mnohé krajiny nový – neobmedzuje sa ani na poľnohospodárske komodity, ale znížená kúpna sila a nedostatok dolárov znásobujú širšie napätie v globálnych potravinových systémoch po ruskej invázii na Ukrajinu.

Medzinárodný menový fond varoval pred katastrofou (tu), ktorá je prinajmenšom taká vážna ako potravinová kríza v rokoch 2007 – 2008, americká ministerka financií Janet Yellenová vyzvala na zvýšenie potravinovej pomoci pre najzraniteľnejšie skupiny, zatiaľ čo Svetový potravinový program tvrdí, že svet čelí najväčšej potravinovej kríze v modernej histórii (tu).

Kontajnerová loď zakotvila v mlyne na múku v Abidžane na Pobreží Slonoviny. Fotograf: Andrew Caballero-Reynolds/Bloomberg
Kontajnerová loď zakotvila v mlyne na múku v Abidžane na Pobreží Slonoviny. Fotograf: Andrew Caballero-Reynolds/Bloomberg

Mnohí dovozcovia bojujú s rastúcimi nákladmi, znižujúcim sa kapitálom a ťažkosťami pri získavaní dolárov na zabezpečenie včasného prepustenia zásielok z colnice. To znamená, že náklad uviazne v prístavoch alebo môže byť dokonca presmerovaný do iných destinácií.

“Vždy existovalo historické napätie pri realizácii týchto platieb, ale v súčasnosti je to neúnosný tlak,” povedal Tedd George, konzultant špecializujúci sa na Afriku a komoditné trhy.

V Ghane, kde cedi tento rok stratila voči doláru približne 44 %, čím sa stala druhou najhoršou menou na svete, sa už pred Vianocami obávajú o dodávky.

“Myslíme si, že bude nedostatok niektorých potravín,” povedal Samson Asaki Awingobit, výkonný tajomník ghanského združenia dovozcov a vývozcov, ktoré zahŕňa nákupcov obilia, múky a ryže. “Dolár pohlcuje naše cedi a my sme v beznádejnej situácii.”

Meny rozvíjajúcich sa trhov sa voči zelenej bankovke prepadli; Zdroj: Bloomberg
Meny rozvíjajúcich sa trhov sa voči zelenej bankovke prepadli; Zdroj: Bloomberg

Niektoré krajiny môžu mať istotu, že ich nákupy budú zmiernené nákupmi v iných menách, napríklad v eurách, zatiaľ čo krajiny vyvážajúce energiu budú profitovať z príjmov zo zahraničia. Celosvetové náklady na potravinové komodity tiež klesajú už šesť mesiacov po sebe (tu), čo dáva spotrebiteľom nádej na úľavu.

Avšak podľa Moniky Tothovej, ekonómky Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá vidí tohtoročné globálne náklady na dovoz potravín na rekordnej úrovni (tu), hrozí, že prudký nárast dolára túto výhodu čiastočne zlikviduje.

Situácia je stále krehká. V súvislosti s eskaláciou vojny na Ukrajine a otázkami nad budúcnosťou dohody o preprave obilia z ukrajinských prístavov narastajú obavy o dodávky z čiernomorského regiónu. Výkyvy počasia v posledných mesiacoch spôsobili volatilitu, zásoby sú nízke a prudko rastúce ceny hnojív a energií zvyšujú náklady na výrobu potravín.

Miera inflácie jedla vo svete; Zdroj: World Bank Food cez Bloomberg
Miera inflácie jedla vo svete; Zdroj: World Bank Food cez Bloomberg

Zatiaľ čo Federálny rezervný systém pokračuje v sprísňovaní menovej politiky, posilnenie dolára voči menám na rozvíjajúcich sa a rozvojových trhoch zvýši inflačné a dlhové tlaky, uviedol tento týždeň MMF vo svojom globálnom výhľade.

Podľa Muzzammila Raufa Chappala, predsedu Pakistanskej asociácie pre obilniny, v povodňami zničenom Pakistane vládne kroky na zabránenie odlivu devíz znamenali, že minulý mesiac sa v prístavoch nahromadili kontajnery s potravinami, ako je cícer a iné strukoviny, čo spôsobilo prudký nárast cien.

Situácia sa zmiernila po vymenovaní nového ministra financií, ktorý sa zaviazal zúčtovať nevybavené transakcie pre podniky (tu), ktoré sa oneskorili pre nedostatok dolárov na medzibankovom trhu.

“Situácia bola dosť nebezpečná,” povedal Chappal, ktorého spoločnosť je najväčším súkromným dovozcom pšenice v krajine. “Očakávali sme, že krajina bude čeliť vážnej obilnej kríze.”

V Egypte, ktorý je jedným z najväčších dovozcov pšenice na svete, nedostatok trápil mlyny súkromného sektora, ktoré dodávajú múku na chlieb, ktorý nie je súčasťou dotačného programu krajiny.

Poľnohospodári stoja v rade na dodávku obilia do vládou prevádzkovaného mlyna v egyptskom meste Fajúm. Fotograf: Islam Safwat/Bloomberg
Poľnohospodári stoja v rade na dodávku obilia do vládou prevádzkovaného mlyna v egyptskom meste Fajúm. Fotograf: Islam Safwat/Bloomberg

Podľa Komory obilného priemyslu približne 80 % mlynárov došla pšenica a zastavili svoju činnosť, pričom približne 700 000 ton obilia zostalo od začiatku minulého mesiaca uviaznutých v prístavoch krajiny. Ministerstvo pre zásobovanie v stredu uviedlo, že poskytne pšenicu a múku súkromným mlynom a výrobniam cestovín.

Sanfeliu zo spoločnosti Cargill uviedol, že v nadchádzajúcich mesiacoch očakáva pokles svetového obchodu s pšenicou až o 6 %, pričom toky kukurice a sójovej múčky klesnú až o 3 %, keďže rozvojové krajiny majú problémy s platením za potraviny a krmivo pre zvieratá.

V Bangladéši bude obchodný konglomerát Meghna Group of Industries možno musieť znížiť množstvo pšenice, ktoré plánoval doviezť pred vypuknutím vojny, vzhľadom na minimálne 20 % nárast nákladov na dovoz pšenice v dôsledku silnejšieho dolára, uviedol Taslim Shahriar, pracovník spoločnosti zodpovedný za obstarávanie.

“Kolísanie meny spôsobuje spoločnosti obrovské straty,” povedal Shahriar. “Nikdy predtým sme to nezažili.”

Poznámka Winky – toto mi veľmi pripomína scénu z Výmarskej Republiky

Nočná mora hyperinflácie
Nočná mora hyperinflácie, tu
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

najnovšie