streda, 24 júla, 2024

Keňa chce, aby Čína predĺžila splatnosť dlhu vo výške 5 miliárd USD

  • Kandidát na ministra dopravy tvrdí, že pôžička dusí hospodárstvo
  • Keňská vláda sa snaží znížiť dlhové riziká

Bloomberg informoval, že Keňa plánuje požiadať Čínu o dlhšiu lehotu splatnosti úveru vo výške 5 miliárd USD, ktorý použila na výstavbu novej železničnej trate, uviedol dezignovaný minister dopravy Kipchumba Murkomen.

Obsluha pôžičiek Exportno-importnej banky Číny, ktoré sú splatné za 15 až 20 rokov, dusí ekonomiku, povedal Murkomen v stredu zákonodarcom na schvaľovacom vypočutí v hlavnom meste Nairobi.

“Ak sa nám podarí predĺžiť splatnosť na 50 rokov, zmierni to záťaž” a umožní vláde použiť peniaze na iné časti hospodárstva, povedal. “Dusia nás pôžičky.”

Keňa je vystavená vysokému riziku dlhovej krízy a zníženie jej zraniteľnosti je hlavným cieľom 38-mesačného programu podporovaného Medzinárodným menovým fondom, ktorý bol oznámený začiatkom tohto roka. Podľa údajov Štátnej pokladnice predstavoval dlh krajiny v júni 8,58 bilióna šilingov, čo zodpovedá 67,8 % hrubého domáceho produktu.

Železničná trať, ktorá je súčasťou čínskej iniciatívy Pás a cesta, je najväčším infraštruktúrnym projektom Kene od získania nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1963. Spája Nairobi s prístavom Mombasa, najväčším prístavom vo východnej Afrike. Spoločnosť Kenya Railways Coyp. mala začať prevádzkovať projekt v júni po tom, ako ho prevzala od spoločnosti Africa Star Railway Operation Co., dcérskej spoločnosti China Road and Bridge Corp. s cieľom znížiť prevádzkové náklady.

Murkomen uviedol, že využívanie krátkodobého kapitálu na výstavbu dlhodobých projektov, ako sú železnice, viedlo k nesúladu vo financovaní. Podľa jeho slov sa železnice ešte nedostali na hranicu rentability.

“Stáva sa nemožným, aby sme mohli splácať tento úver z príjmov, ktoré pochádzajú zo železníc,” povedal. “Dokonca ani za 50 rokov sa to nikdy nevyrovná.”

Ďalšie zaujímavosti z vypočutia:

  • Murkomen sa zaviazal, že zverejní zmluvu o železničnom projekte. Sudca najvyššieho súdu už predtým nariadil ministerstvu financií zverejniť podmienky zmluvy.
  • Keňa plánuje zrušiť fond, ktorý zriadila na pomoc pri financovaní výstavby ciest súkromnými investormi, pretože plán je príliš drahý.
  • Vláda plánuje vypísať cestné dlhopisy, aby vyrovnala približne 140 miliárd šilingov nevyrovnaných účtov, ktoré dlhuje dodávateľom.
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Brazília a Čína uzavreli obchodnú dohodu s cieľom zbaviť sa amerického dolára

Čína v roku 2009 predbehla Spojené štáty ako hlavný obchodný partner Brazílie. Spolu sa snažia zbaviť amerického dolára.

najnovšie