pondelok, 24 júna, 2024

Credit Suisse predstavila rozsiahlu rekonštrukciu s cieľom oživiť svoje bohatstvo

The New York Times informoval, že reštrukturalizácia zahŕňa zmenšenie investičnej banky a získanie kapitálu vo výške 4 miliárd USD od investorov vrátane štátnej saudskej banky.

Credit Suisse vo štvrtok oznámila rozsiahly plán na obnovu svojej činnosti vrátane drastického zmenšenia investičnej banky a získania kapitálu vo výške 4 miliárd USD od saudských investorov a ďalších subjektov >tu<, pričom sa bojujúca švajčiarska banka snaží prekonať roky strát a škandálov po celom svete.

Oznámenie prišlo v čase, keď firma oznámila, že v treťom štvrťroku stratila 342 miliónov švajčiarskych frankov >tu<, teda 346 miliónov USD, čo je prudký výkyv oproti zisku 1 miliardy USD pred rokom. A to bez daní a vysokých nákladov súvisiacich s reštrukturalizáciou: Vrátane týchto nákladov strata banky za tretí štvrťrok predstavovala niečo vyše 4 miliardy švajčiarskych frankov.

Štvrtkové zverejnenie predstavuje najnovšiu snahu Credit Suisse, ktorá je už 166 rokov oporou švajčiarskeho bankového sektora, o zvrátenie svojej situácie. Počas väčšiny uplynulého desaťročia sa banka potácala od krízy ku kríze, vrátane miliardových strát z obchodovania, nákladných právnych urovnaní a odchodov vedúcich pracovníkov.

Na banku doliehajú obavy z neodhalených finančných mín vo financiách firmy. Jej akcie sa tento rok prepadli o 45 %, čiastočne ich stiahli nadol nepodložené fámy o jej platobnej schopnosti >tu<. Akcie Credit Suisse klesli v rannom obchodovaní vo Švajčiarsku o 7 %.

Štvrtková reorganizácia zavŕšila niekoľko mesiacov trvajúce sľuby manažmentu Credit Suisse – vrátane jej šesť mesiacov pôsobiaceho výkonného riaditeľa Ulricha Körnera -, že vypracuje stratégiu, ako sa zmenšiť a stať sa finančne obozretnejšou.

“Toto je historický okamih pre Credit Suisse,” uviedol vo vyhlásení Körner. “Radikálne reštrukturalizujeme investičnú banku, aby sme pomohli vytvoriť novú banku, ktorá bude jednoduchšia, stabilnejšia a s cielenejším obchodným modelom postaveným na potrebách klientov.”

To znamená väčšie zameranie sa na jej hlavnú jednotku súkromného majetku, ktorá predstavuje viac ako tretinu jej príjmov a spravuje aktíva v hodnote 644 miliárd USD, a ponechanie si len operácií, ktoré priamo podporujú túto činnosť.

Credit Suisse plánuje vyčleniť svoju činnosť v oblasti fúzií a kapitálového poradenstva do novej firmy CS First Boston, ktorá oživí meno americkej investičnej banky, ktorú kúpila pred rokmi, aby mohla konkurovať rivalom z Wall Street, ako je Goldman Sachs.

Túto novú firmu povedie Michael S. Klein, veterán v oblasti obchodovania a člen predstavenstva Credit Suisse, ktorý pomáhal viesť strategickú revíziu. Bude sa snažiť získať kapitál od externých investorov.

Credit Suisse tiež plánuje umiestniť niektoré zo svojich najrizikovejších aktív a nepodstatných činností vrátane toho, čo zostalo z jej jednotky pre poskytovanie úverov hedžovým fondom a z jej operácií v regiónoch, ako je Latinská Amerika, do novej divízie – vo finančných kruhoch neformálne známej ako “zlá banka” -, ktorá bude nakoniec predaná alebo zlikvidovaná.

Banka dosiahla predbežnú dohodu o predaji väčšiny svojej skupiny sekuritizovaných produktov, ziskovej, ale rizikovej obchodnej činnosti, ktorá si vyžaduje značný kapitál, investorom vedeným spoločnosťami Apollo Global Management a PIMCO. Ak sa dosiahne konečná dohoda, transakcia by sa mala uzavrieť do leta budúceho roka.

Credit Suisse uviedla, že zníži svoje náklady o približne 2,5 miliardy USD prostredníctvom opatrení vrátane prepúšťania, ktoré zníži počet jej zamestnancov o 9 000 pozícií. Koncom septembra zamestnávala približne 52 000 ľudí.

Plánuje získať približne 4 miliardy USD predajom nových akcií investorom, aby posilnila svoje kapitálové rezervy, vrátane viac ako 1 miliardy USD pre štátnu Saudskú národnú banku, ktorá by po transakcii vlastnila takmer 10 % Credit Suisse.

Štvrtkové oznámenie o zisku zdôraznilo naliehavosť rozsiahlej reštrukturalizácie. Credit Suisse uviedla, že jej strata odzrkadľuje slabú výkonnosť investičnej banky, ako aj poplatky súvisiace so súdnym vyrovnaním v rámci vyšetrovania hypotekárnych dlhopisov v New Jersey a vo francúzskom prípade prania špinavých peňazí.

“Toto nie je prijateľný výsledok,” povedal analytikom Dixit Joshi, finančný riaditeľ Credit Suisse.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie