pondelok, 28 novembra, 2022

Credit Suisse predstavila rozsiahlu rekonštrukciu s cieľom oživiť svoje bohatstvo

The New York Times informoval, že reštrukturalizácia zahŕňa zmenšenie investičnej banky a získanie kapitálu vo výške 4 miliárd USD od investorov vrátane štátnej saudskej banky.

Credit Suisse vo štvrtok oznámila rozsiahly plán na obnovu svojej činnosti vrátane drastického zmenšenia investičnej banky a získania kapitálu vo výške 4 miliárd USD od saudských investorov a ďalších subjektov >tu<, pričom sa bojujúca švajčiarska banka snaží prekonať roky strát a škandálov po celom svete.

Oznámenie prišlo v čase, keď firma oznámila, že v treťom štvrťroku stratila 342 miliónov švajčiarskych frankov >tu<, teda 346 miliónov USD, čo je prudký výkyv oproti zisku 1 miliardy USD pred rokom. A to bez daní a vysokých nákladov súvisiacich s reštrukturalizáciou: Vrátane týchto nákladov strata banky za tretí štvrťrok predstavovala niečo vyše 4 miliardy švajčiarskych frankov.

Štvrtkové zverejnenie predstavuje najnovšiu snahu Credit Suisse, ktorá je už 166 rokov oporou švajčiarskeho bankového sektora, o zvrátenie svojej situácie. Počas väčšiny uplynulého desaťročia sa banka potácala od krízy ku kríze, vrátane miliardových strát z obchodovania, nákladných právnych urovnaní a odchodov vedúcich pracovníkov.

Na banku doliehajú obavy z neodhalených finančných mín vo financiách firmy. Jej akcie sa tento rok prepadli o 45 %, čiastočne ich stiahli nadol nepodložené fámy o jej platobnej schopnosti >tu<. Akcie Credit Suisse klesli v rannom obchodovaní vo Švajčiarsku o 7 %.

Štvrtková reorganizácia zavŕšila niekoľko mesiacov trvajúce sľuby manažmentu Credit Suisse – vrátane jej šesť mesiacov pôsobiaceho výkonného riaditeľa Ulricha Körnera -, že vypracuje stratégiu, ako sa zmenšiť a stať sa finančne obozretnejšou.

“Toto je historický okamih pre Credit Suisse,” uviedol vo vyhlásení Körner. “Radikálne reštrukturalizujeme investičnú banku, aby sme pomohli vytvoriť novú banku, ktorá bude jednoduchšia, stabilnejšia a s cielenejším obchodným modelom postaveným na potrebách klientov.”

To znamená väčšie zameranie sa na jej hlavnú jednotku súkromného majetku, ktorá predstavuje viac ako tretinu jej príjmov a spravuje aktíva v hodnote 644 miliárd USD, a ponechanie si len operácií, ktoré priamo podporujú túto činnosť.

Credit Suisse plánuje vyčleniť svoju činnosť v oblasti fúzií a kapitálového poradenstva do novej firmy CS First Boston, ktorá oživí meno americkej investičnej banky, ktorú kúpila pred rokmi, aby mohla konkurovať rivalom z Wall Street, ako je Goldman Sachs.

Túto novú firmu povedie Michael S. Klein, veterán v oblasti obchodovania a člen predstavenstva Credit Suisse, ktorý pomáhal viesť strategickú revíziu. Bude sa snažiť získať kapitál od externých investorov.

Credit Suisse tiež plánuje umiestniť niektoré zo svojich najrizikovejších aktív a nepodstatných činností vrátane toho, čo zostalo z jej jednotky pre poskytovanie úverov hedžovým fondom a z jej operácií v regiónoch, ako je Latinská Amerika, do novej divízie – vo finančných kruhoch neformálne známej ako “zlá banka” -, ktorá bude nakoniec predaná alebo zlikvidovaná.

Banka dosiahla predbežnú dohodu o predaji väčšiny svojej skupiny sekuritizovaných produktov, ziskovej, ale rizikovej obchodnej činnosti, ktorá si vyžaduje značný kapitál, investorom vedeným spoločnosťami Apollo Global Management a PIMCO. Ak sa dosiahne konečná dohoda, transakcia by sa mala uzavrieť do leta budúceho roka.

Credit Suisse uviedla, že zníži svoje náklady o približne 2,5 miliardy USD prostredníctvom opatrení vrátane prepúšťania, ktoré zníži počet jej zamestnancov o 9 000 pozícií. Koncom septembra zamestnávala približne 52 000 ľudí.

Plánuje získať približne 4 miliardy USD predajom nových akcií investorom, aby posilnila svoje kapitálové rezervy, vrátane viac ako 1 miliardy USD pre štátnu Saudskú národnú banku, ktorá by po transakcii vlastnila takmer 10 % Credit Suisse.

Štvrtkové oznámenie o zisku zdôraznilo naliehavosť rozsiahlej reštrukturalizácie. Credit Suisse uviedla, že jej strata odzrkadľuje slabú výkonnosť investičnej banky, ako aj poplatky súvisiace so súdnym vyrovnaním v rámci vyšetrovania hypotekárnych dlhopisov v New Jersey a vo francúzskom prípade prania špinavých peňazí.

“Toto nie je prijateľný výsledok,” povedal analytikom Dixit Joshi, finančný riaditeľ Credit Suisse.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Generálny riaditeľ spoločnosti Virtu “znepokojený” snahou SECu o revíziu pravidiel obchodovania s akciami

Komisia SEC pod vedením Genslera navrhuje nové pravidlá pre trh s akciami. "Súčasné pripomienky SEC nás znepokojujú," hovorí Cifu.

Vysokorýchlostný obchodník Simplex bol varovaný kvôli potenciálne zneužívanej stratégii obchodovania s opciami

Finra upozorňuje firmu, že "signalizácia" môže byť v rozpore s pravidlami trhu, čo ju núti stiahnuť sa z obchodovania s individuálnymi investormi.

najnovšie