streda, 24 júla, 2024

Maersk vidí spomalenie dopytu po kontajneroch, popri hroziacej recesii

  • Základný zisk EBITDA za 3. štvrťrok 10,86 mld. USD oproti prognóze 9,78 mld.
  • Dopyt po kontajneroch v tomto roku klesne o 2 – 4 %.
  • Akcie klesli o 4,4 %

Reuters informoval, že lodná skupina Maersk v stredu varovala pred spomaľujúcim sa dopytom po doprave a logistike na pozadí hroziacej globálnej recesie a znížila svoju prognózu dopytu po kontajneroch v tomto roku, aj keď prekonala očakávania zisku za tretí štvrťrok.

“Je zrejmé, že sadzby za prepravu dosiahli svoj vrchol a v priebehu štvrťroka sa začali normalizovať, a to v dôsledku klesajúceho dopytu aj zmierňovania preťaženia dodávateľského reťazca,” uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ Soeren Skou.

Akcie spoločnosti klesli o 4,4 % v čase 0839 GMT a od 13. januára, keď dosiahli rekordnú hodnotu 24 920 dánskych korún, klesli už o 38 %.

Spoločnosť so sídlom v Kodani, ktorá je jedným z najväčších prepravcov kontajnerov na svete s trhovým podielom približne 17 %, sa často považuje za barometer svetového obchodu.

“S vojnou na Ukrajine, energetickou krízou v Európe, vysokou infláciou a hroziacou globálnou recesiou je na obzore veľa temných mrakov,” povedal Skou.

Spoločnosť Maersk teraz vidí, že globálny dopyt po kontajneroch klesne v tomto roku o 2 % až 4 %, pričom sa odvoláva na postupujúce hospodárske spomalenie, ktoré by malo pokračovať až do roku 2023. Jej predchádzajúce prognózy počítali s výsledkom na dolnej hranici rozpätia od mínus 1 % do plus 1 %.

Sadzby za prepravu sa počas pandémie prudko zvýšili spolu s vyšším spotrebiteľským dopytom, čo viedlo k preplneným prístavom a meškaniam, a hoci sa tieto sadzby odvtedy znížili, preprava kontajnerov stále stojí viac ako pred pandémiou.

Globálny kontajnerový index FBX; Zdroj Refinitiv cez Reuters
Globálny kontajnerový index FBX; Zdroj Refinitiv cez Reuters

Hoci spotové sadzby klesli, priemerná zmluvná sadzba spoločnosti Maersk by mala byť v tomto roku v porovnaní s rokom 2021 stále vyššia, hoci o 200 USD za kontajner nižšia, ako sa domnievala v auguste, uviedla spoločnosť v prezentačných materiáloch.

Z tohto usmernenia vyplýva, že základný zisk vo štvrtom štvrťroku klesne približne o 40 % v porovnaní s tretím štvrťrokom, uviedli analytici banky J.P. Morgan v poznámke pre klientov.

“Hlavnou otázkou (zostáva) vysoká miera neistoty v súvislosti so strednodobou ziskovosťou,” uviedli.

Zisk spoločnosti Maersk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) sa v období od júna do septembra zvýšil na 10,86 mld. dolárov zo 6,94 mld. dolárov pred rokom, čo je viac ako 9,78 mld. dolárov, ktoré predpovedali analytici v prieskume, ktorý spoločnosť zhromaždila.

Tržby sa zvýšili o 37 % na 22,77 miliardy USD, hoci počet kontajnerov naložených na lode klesol o 7,6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Spoločnosť zopakovala, že v tomto roku očakáva základný zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vo výške približne 37 mld.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie