piatok, 7 októbra, 2022

Whistleblowerský bankári, ktorí sedia vo väzení

Dvaja obchodníci uväznení za manipuláciu s úrokovými sadzbami boli pôvodnými informátormi škandálu, zistila BBC.

Uniknuté zvukové nahrávky odhaľujú, že Peter Johnson a Colin Bermingham upozornili americkú centrálnu banku na podvod, ktorý podľa záznamov smeroval z vrcholu finančného systému.

Žiadna vyššia postava však nebola trestne stíhaná. Úrad pre závažné podvody dospel k záveru, že test na trestné stíhanie nebol splnený.

Namiesto toho boli informátori sami poslaní do väzenia.

Zvukové nahrávky, ktoré získal exkluzívne BBC Radio 4, odhaľujú, že Peter Johnson, známy v práci ako “PJ”, bol opakovane poučený vyššími manažérmi v Barclays, aby sa zapojili do podvodu, známeho ako “lowballing”.

Zahŕňalo to klamanie o úrokových sadzbách, ktoré banky platili počas finančnej krízy, predstierajúc, že si môžu požičať hotovosť oveľa lacnejšie, než v skutočnosti mohli.

Rozhovory a dôkazy o trestnom podvode uprostred najhoršej finančnej krízy za posledných 80 rokov, sú súčasťou zbierky tajných zvukových nahrávok, ktoré unikli BBC a odhalili v The Lowball Tapes, priekopníckej sérii skúmajúcej tajnú históriu “manipulácie” úrokových sadzieb (tu).

Odhaľujú, že Johnson, odsúdený samostatne za manipuláciu so sadzbami v oveľa menšom rozsahu, sa v skutočnosti snažil upozorniť úrady, počnúc rokom 2007.

Opakovane upozornil americkú centrálnu banku, Federálny rezervný systém (FED) na skutočnosť, že banky klamali o úrokových sadzbách, ktoré platili za požičanie dolárov.

Stávky boli vysoké. Bolo to na začiatku “úverovej krízy” – prvých dní finančnej krízy, keď sa banky začali báť navzájom si požičiavať a účtovať vyššie sadzby, ktoré odrážali ich obavy.

V priebehu niekoľkých týždňov by to viedlo k kolapsu banky Northern Rock (tu) a v nasledujúcom roku by sa to vyvinulo do finančnej krízy.

Niekoľko mesiacov jeho kampaň zostala nevypočutá. Zatiaľ čo jeho bezprostrední šéfovia boli sympatetickí, povedali, že odovzdávajú pokyny zhora.

Napriek jeho vehementným protestom sa Johnson pripojil k tomu istému podvodu, ktorý sa snažil odhaliť, a urobil nečestné vyhlásenia o nákladoch na požičiavanie hotovosti, ktoré neodrážali skutočné náklady, ktoré jeho banka platila na trhoch.

Peter Johnson tvrdí, že sa snažil upozorniť úrady na lowballing; Zdroj: Alamy/Reuters
Peter Johnson tvrdí, že sa snažil upozorniť úrady na lowballing; Zdroj: Alamy/Reuters

Nahrávky naznačujú, že riaditelia predstavenstva sa obávali, že ak by Johnson povedal pravdu, mohlo by sa to pre novinárov vyzerať, že Barclays platilo vyššie úrokové sadzby, pretože zúfalo potrebovala peniaze.

Aby sa zabránilo tomuto dojmu, Barclays a ďalšie banky sa zapojili do lowballingu, čo je vážna forma pochybenia, za ktoré banky odvtedy zaplatili stovky miliónov pokút.

“Choré a nesprávne”

V novembri 2007, po mesiacoch tlaku zo strany svojich šéfov, aby klamali, Johnson ventiloval svoju frustráciu telefonicky 25-ročnému kolegovi z kancelárie Barclays na Wall Street menom Ryan.

Vo vyčerpávajúcom hovore, ktorého úryvok je nižšie, to Johnson nazýva “chorým” a “nesprávnym”.

Ryan: “Mal by byť vyšší?”

Johnson: “Oveľa, oveľa vyšší… Verte mi, nemáte ani poňatia, o koľko vyššie.”

Johnson: “Myslím si, že sa to teraz stáva akousi etickou a právnou vecou. Samozrejme, veď udávam falošnú sadzbu!”

Johnson tiež protestoval proti svojmu šéfovi Markovi Dearloveovi a povedal: “Myslím si, že by sme mali zaujať stanovisko. Napíšem vám e-mail a môžete s ním robiť, čo chcete.”

Dearlove: “Ok, dosť uznávam. Máš pravdu, pretože chcem niečo napísať pre chlapcov na poschodí…”

Johnson: “Takže niečo napíšem. Len poviem, že si myslím, že to privádza Libor do havarijného stavu, Barclays do havarijného stavu, ja sa hanbím…”

Johnson napísal e-mail pre Dearlova, aby ho mohol preposlať vyššiemu manažmentu, v ktorom uviedol, že banka je podľa definície “nečestná”. To mu však nezabránilo, aby mu bolo nariadené, aby sa dostal do lowballu.

Čo znamená “manipulácia” s Liborom alebo Euriborom?

Čo je FTSE100 pre ceny akcií, je Libor pre úrokové sadzby – index, ktorý sleduje náklady na požičiavanie hotovosti. Za posledných 35 rokov odpovedalo 16 bánk každé ráno o 11:00 na otázku: Za akú úrokovú sadzbu si môžete požičať peniaze?

Predkladajú svoje odpovede (napr. RBS odhaduje 3,14%, Lloyds 3,13% atď.) a priemer sa berie na výpočet Liboru, čo je skratka pre “London Interbank Offered Rate”. Na nastavenie Euriboru je proces podobný, ale s viacerými zapojenými bankami.

Dôkazy proti obchodníkom uväzneným za “manipuláciu” s úrokovými sadzbami pozostávali výlučne zo žiadostí, ktoré predložili kolegom, aby vylepšili tieto odhadované úrokové sadzby nahor alebo nadol, zvyčajne o stotinu percentuálneho bodu (známe na peňažných trhoch ako “bázický bod”).

Dúfalo sa, že by to mohlo posunúť Libor okrajovo správnym smerom v prospech obchodov banky, ktoré išli hore alebo dole v závislosti od neho.

Johnson ani Bermingham nikdy neposkytli médiám rozhovor. BBC však dokázala zostaviť svoj mimoriadny článok skutočné slová, pretože ich telefónne linky, ako je to bežné na obchodných poschodiach bánk, boli zaznamenané.

V dôverných nahrávkach počujeme, ako Johnsonovi jeho šéfovia povedali, že potreba oklamať úrokové sadzby pochádza zhora: najprv od vyšších manažérov v Barclays Bank, potom z pokynov Bank of England, potom od vlády Spojeného kráľovstva, vrátane Downing Street.

Nahrávky ukazujú, že Johnson a Bermingham opakovane informovali americkú centrálnu banku o tom, že ich a ďalšie banky zverejnili falošné odhady nákladov na požičiavanie hotovosti, známe ako “Podania Liboru”.

Dňa 11. apríla 2008 Bermingham upozornil FED na to, čo považuje za rozbitý trh, úprimne im povedal, že Barclays, rovnako ako iné banky, nezverejňujú “čestné” odhady nákladov na požičiavanie hotovosti. Predstaviteľ FEDu tvrdí, že plne rozumie a nenahlási trestný čin.

Na vrchole finančnej krízy, niekoľko týždňov po kolapse investičnej banky Lehman Brothers, kvôli ktorému sa akciové trhy prepadli, premiér Gordon Brown oznámil 8. októbra 2008 bezprecedentné núdzové opatrenia vrátane 50 miliárd libier na rekapitalizáciu bánk.

V ten istý deň sedem centrálnych bánk od USA po Japonsko až po Európu oznámilo koordinované zníženie svojich oficiálnych úrokových sadzieb. Potom museli byť RBS a Lloyds zachránené a znárodnené.

Ale skutočné náklady na požičanie hotovosti, merané Liborom, neklesali dostatočne rýchlo, aby ukázali, že núdzové opatrenia fungujú.

Bývalý šéf Barclays Diamond povedal, že neexistuje žiadny vládny ani bankový tlak na lowballing; Zdroj: Getty Images
Bývalý šéf Barclays Diamond povedal, že neexistuje žiadny vládny ani bankový tlak na lowballing; Zdroj: Getty Images

Dňa 24. októbra 2008 Johnson povedal úradníkovi FEDu o nepravdivých sadzbách, ktoré boli zverejnené, a povedal: “Prosím, neverte tomu, je to úplná blbosť.”

Dňa 29. októbra 2008 vtedajší viceguvernér Bank of England (BoE) Paul Tucker zavolal generálnemu riaditeľovi Barclays Bobovi Diamondovi a povedal mu, že “vyššie postavy” vo Whitehalle sa pýtajú, prečo sú sadzby Barclays Libor vždy príliš vysoké.

Pán Diamond sa obával, že vláda si bude myslieť, že to znamená, že Barclays má problémy získať finančné prostriedky, ktoré potrebuje, a musela by byť znárodnená.

V ten istý deň johnson dostal telefonát od svojho šéfa pána Dearloveho, ktorý mu povedal: “PJ, toto budeš absolútne nenávidieť… Ale mali sme veľmi vážny tlak zo strany vlády Spojeného kráľovstva a Bank of England, aby sme posunuli náš Libor nižšie.” (tu)

Súhlasením že je to “nesprávna vec,” pán Dearlove hovorí: “Som rovnako neochotný ako vy… Títo chlapci to nevidia, sú mimo. Všetkým volajú…”

Americké ministerstvo spravodlivosti a Úrad pre vážne podvody mali prístup ku všetkým nahrávkam, ktoré získala BBC a ktoré im odovzdalo právne oddelenie Barclays.

Ale neponáhľali sa zistiť viac o všetkých dôkazoch smerujúcich na vrchol. Väčšina dôkazov odhalených na nahrávkach nebola nikdy zverejnená.

Johnson a Bermingham boli oddelene stíhaní britským Úradom pre vážne podvody (SFO) za účasť na oveľa menšom druhu “manipulácie” úrokových sadzieb, ktoré vo väčšine krajín sveta nie je považované za trestné.

Johnson aj Bermingham boli odsúdení a uväznení ako súčasť toho, o čom obchodníci tvrdia, že bola celá séria justičných omylov zahŕňajúcich deväť trestných procesov na oboch stranách Atlantiku.

Po počiatočnej obhajobe sa Johnson rozhodol nebojovať proti obvineniam a v roku 2014 sa priznal k sprisahaniu s cieľom manipulovať s Liborom (tu).

Berminghama uznali v roku 2019 vinným zo sprisahania s cieľom manipulovať sesterskú sadzbu Libor v euribore a odsúdili ho na päť rokov väzenia.

Celkovo bolo 38 obchodníkov a maklérov stíhaných, z toho 24 vo Veľkej Británii a 14 v Spojených štátoch za “manipuláciu” dvoch referenčných úrokových sadzieb, Libor a Euribor. V deviatich súdnych procesoch, z ktorých sedem bolo vo Veľkej Británii, bolo viac oslobodených ako odsúdených, pretože poroty spochybňovali prípad proti nim.

Tom Hayes: “Chceli uväzniť bankára. Bol som ten bankár.” (tu)

Žiadna z vedúcich osobností Barclays, ktorú kontaktovala BBC, nechcela komentovať, ale bývalý šéf Barclays Diamond tvrdil, že neexistuje žiadny vládny alebo bankový tlak na lowball a popieral, že by o tom v tom čase vedel.

Bank of England tiež poprela, že by vyvíjala tlak na banky na lowball a uviedla, že Libor v tom čase nebol regulovaný.

SFO uviedla, že vykonala dôkladné vyšetrovanie lowballingu, ale dospela k záveru, že test na trestné stíhanie nebol splnený.

Federálny rezervný systém sa k tomu odmietol vyjadriť. Vo vyhlásení z roku 2012 však uviedol, že v roku 2007 dostal od Barclays “príležitostné neoficiálne správy o problémoch s Liborom” a zdieľal návrhy na reformu s príslušnými orgánmi Spojeného kráľovstva.

Libor je v súčasnosti nahradzovaný iným spôsobom stanovovania trhových úrokových sadzieb.

SourceCNN

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

DD: Hyperinflácia prichádza – Finále hry o dolár

Hĺbková analýza (DD) finančného trhu, jeho cycklov, a potencionálnych nebezpečí. História, jej podobnosť s prítomnosťou, a budúcnosť.

Inflácia v USA sa zrýchlila na 8,5%, čo zvyšuje tlak na Fed

Spotrebiteľské ceny vzrástli oproti februáru o 1,2%, z toho polovicu kvôli benzínu. Jedlo, prístrešie, letenky zostávajú zvyšované počas celkového zdražovania.

najnovšie