piatok, 7 októbra, 2022

Kríza na trhu s niklom núti londýnsku burzu kovov k defenzíve pred vážnymi problémami

Čínsky niklový gigant v centre diania, Tsingshan, dostal finančné záchranné lano od bánk, aby pomohol splniť výzvy na maržu súvisiace s obchodnými stratami vo výške 8 miliárd dolárov, informoval Bloombeg.

Kovospracujúci priemysel, finančné regulačné orgány a čínski predstavitelia sa ponáhľali vyriešiť krízu na londýnskom trhu s niklom, ktorý zostal zamrazený po tom, čo nešťastný obchod vyvolal mamutí nárast cien a straty v miliardách dolárov.

V centre diania je čínsky niklový titán Tsingshan Holding Group, najväčší svetový výrobca kovu používaného v batériách používaných v elektrických vozidlách (tu) a nehrdzavejúcej ocele. Spoločnosť, ktorá má obchodné straty vo výške 8 miliárd dolárov (tu), v stredu uviedla, že zabezpečila dostatok kovu na vyrovnanie všetkých svojich stratových pozícií.

Tsingshana nebolo možné kontaktovať na pripomienkovanie.

Londýnska burza kovov v utorok pozastavila obchodovanie s niklom, prvýkrát od pádu medzinárodného kartelu s cínom v roku 1985. Rozhodnutie nasledovalo po takmer zdvojnásobení cien v priebehu niekoľkých hodín (tu)- zvýšenie, o ktorom obchodníci uviedli, že nemá precedens.

Kľúčovým nevyriešeným problémom pre burzu v stredu bola schopnosť Tsingshana a jeho maklérov splniť výzvy na dodatočné vyrovnanie a vyhnúť sa platobnej neschopnosti v nasledujúcich dňoch a týždňoch, uviedla osoba oboznámená s burzou.

Tento rozruch má dôsledky pre baníkov, oceliarov a výrobcov elektrických vozidiel, pretože ceny LME sa používajú ako referenčná hodnota v kovospracujúcom priemysle. Komoditné trhy už boli v zmätku z vojny na Ukrajine (tu) a trestajúcich sankcií (tu), ktoré prerušili dodávateľské linky a potlačili obchodovanie s kovmi, energiou a potravinami, ktoré sú nevyhnutné pre chod globálnej ekonomiky.

LME čelila kritike zo strany investorov a finančných obchodníkov, ktorí uviedli, že rozhodnutie zrušiť obchody vykonané pred pozastavením spôsobilo, že prišli o zisky a stratili peniaze na spárovaných obchodoch medzi niklom a inými aktívami.

“Je zrejmé, že ide o bezprecedentné časy a vyzvali nás, aby sme podnikli kroky, ktoré by sme nechceli prijať,” povedal výkonný riaditeľ LME Matthew Chamberlain. “Čelili sme voľbe medzi zabezpečením celkovej a dlhodobej finančnej stability trhu a krátkodobými obchodnými ziskami tých účastníkov, ktorí obchodovali v utorok ráno.” Poznámka Winky – Takže sa LME rozhodlo odobrať vlastnícke právo len na základe toho, že im situácia nevyhovovala.

 Roztavený nikel v továrni v Norilsku v Rusku. Ceny london metal exchange sa používajú ako referenčná hodnota v celom kovospracujúcom priemysle. Ilustračné foto: Reuters Staff/REUTERS
Roztavený nikel v továrni v Norilsku v Rusku. Ceny london metal exchange sa používajú ako referenčná hodnota v celom kovospracujúcom priemysle. Ilustračné foto: Reuters Staff/REUTERS

Britský úrad pre finančné správanie vo vyhlásení uviedol, že je v úzkom kontakte s LME a ďalšími relevantnými stranami.

Zvyšovanie ceny podporila tento týždeň aktivita brokerov, ktorý predávali kontrakty v mene Tsingshanu v predpoklade, že ich naspäť odkúpi. Spoločnosti sa nepodarilo získať hotovosť, aby splnila výzvy na dodatočné vyrovnanie (margin call), ktoré sa zvýšili, keď ceny vzrástli.

Tsingshan dostal finančné záchranné lano, ktoré pomohlo splniť tieto výzvy na dodatočné vyrovnanie. Zabezpečila si preklenovacie úvery od bánk vrátane JPMorgan Chase & Co. a China Construction Bank Corp., podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Agentúra Bloomberg predtým uviedla, že Tsingshan získal úverový balík od domácich a medzinárodných veriteľov.

Tsingshan má strategický význam pre čínsky kovospracujúci priemysel ako hlavný dodávateľ niklu a ocele. Čínski regulátori vstúpili do hry a vyzvali domáce banky, aby pomohli podporiť spoločnosť, povedal jeden z ľudí o tom informovaných. Skutočnosť, že futures kontrakty na nikel boli na bežné účely hedžingu – a nie špekulatívne – pomohla spoločnosti získať vládnu podporu, dodala osoba.

Akonáhle ceny začali stúpať začiatkom týždňa, obchodníci povedali, že Tsingshan mal dva spôsoby, ako uzavrieť obchod: kúpiť späť futures alebo dodať kov proti nim. Prvá možnosť bola ťažká, pretože by sa znamenala obrovské straty.

Napriek tomu, že Tsingshan je najväčším svetovým výrobcom niklu, druhá možnosť bola tiež zložitá. Nikel dodávaný do skladov LME musí byť najmenej 99,8% čistý, čo je požiadavka, ktorú jej hromadne produkované výrobky nespĺňajú (tu).

Spoločnosť sa rozhodla túto dilemu riešiť v stredu. Tsingshan pre Securities Times – finančné portál prevádzkovaný vlajkovou loďou komunistickej strany People’s Daily – povedal, že sa mu podarilo získať dostatok niklových dosiek pre fyzické doručenie. Súkromná spoločnosť uviedla, že plánuje vymeniť niklový produkt , ktorú vyrába, za domáce kovové niklové dosky, ktoré môžu byť použité na vyrovnanie jej neuhradených zmlúv.

LME uviedla, že otvorí trh opatrne so skráteným obchodným dňom a obmedzením pohybov cien niklu v oboch smeroch. Požiadala spoločnosti s veľkými dlhými pozíciami a veľkými pozíciami nakrátko v kove, aby tieto pozície spárovali, čím sa zníži riziko ďalšieho stlačenia pozícií nakrátko. Mohlo by to prinútiť spoločnosti, aby vyčistili svoje pozície, uviedla osoba oboznámená s výmenou.

 Narušenie trhu s niklom v LME má dôsledky pre baníkov, výrobcov ocele a výrobcov elektrických vozidiel, ktorí používajú kov v batériách.  Ilustračné foto: Yusuf Ahmad/Reuters
Narušenie trhu s niklom v LME má dôsledky pre baníkov, výrobcov ocele a výrobcov elektrických vozidiel, ktorí používajú kov v batériách. Ilustračné foto: Yusuf Ahmad/Reuters

Investori na burze boli nahnevaní kvôli zrušeniu zmlúv, ktoré podľa nich poskytujú výhodu spoločnosti Tsingshan, jeho veriteľom a LME. Jeden manažér hedžových fondov povedal, že znížil svoje pozície v LME o 90%, pretože nemohol riskovať peniaze klientov kvôli zrušeniu obchodov.

Bod sporu medzi niektorými poškodenými obchodníkmi: LME je vo vlastníctve Hong Kong Exchanges and Clearing a jeho kroky pomohli kúpiť veľkej čínskej spoločnosi a jej štátnych veriteľov čas na zastavenie strát.

Pán Chamberlain povedal, že štátna príslušnosť spoločnosti nezohrávala žiadnu úlohu v reakcii LME na obsadenie trhu s niklom. “Môžem jednoznačne povedať, že štátna príslušnosť účastníka tu nebola relevantným faktorom,” povedal.

Aj keď úsilie uspeje, výbuch ceny niklu je monoklom pre pána Chamberlaina, ktorý odchádza, aby sa pripojil k kryptomenovej firme Komainu.

Chamberlain, bývalý bankár UBS Group AG, ktorý radil spoločnosti Hong Kong Exchanges and Clearing pri akvizícii LME v roku 2012, sa snažil, aby sa burza stala prístupnejšou pre finančných hráčov. Snažil sa prilákať novú klientelu hedžových fondov a algoritmických obchodníkov na burzu, v ktorej dlho dominovali baníci a taviarne. Cieľom stratégie bolo zvýšiť objemy vzhľadom na konkurenciu zo strany CME Group a Shanghai Futures Exchange.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

DTC prichytené pri podvádzaní s cennými papiermi

DTC neprerozdelilo dividendové akcie spoločnosti Gamestop (GME), a namiesto toho klamalo vo forme, akou ku korporátnej akcii majú pristupovať ostatní.

Londýnska burza kovov zažíva exodus obchodníkov

Otvorené pozície v LME klesli od 8. marca o viac ako 8%. Približne 6 miliárd dolárov niklových pozícií bolo vyplatených za dva týždne.

najnovšie