utorok, 5 decembra, 2023

Najnovší európsky reaktor zachráni časti napätého trhu s energiou

  • Fínsko spustilo svoj prvý jadrový reaktor po štyroch desaťročiach
  • Tým sa zníži závislosť krajiny od dovozu energie

Jeden kút európskeho trhu s energiou sa čoskoro stane oveľa menej závislým od zahraničných dodávok, informoval Bloomberg.

Po viac ako desiatich rokoch oneskorenia v dôsledku licenčných a stavebných problémov Fínsko v sobotu spustilo svoj prvý nový jadrový reaktor po viac ako 40 rokoch. Krajina sa už dlho spolieha na dovoz energie od susedov – najmä Ruska a Švédska – aby udržala svetlá zapnuté, čo môže pomôcť jedného dňa skončiť toto nové zariadenie.

Olkiluoto-3 sa otvára v ére rekordných nákladov na elektrickú energiu a pomôže poskytnúť určitú úľavu odvetviam v regióne, ktoré sú hladné po energii, ktoré udržiavajú severské ekonomiky funkčné. Energetická kríza a ruská invázia na Ukrajinu ukazujú, aké dôležité sú domáce dodávky, a to aj na typicky dobre prepojených trhoch.

Keďže Rusko je čoraz izolovanejšie, manažéri pobaltských sietí začiatkom tohto mesiaca uviedli, že znižujú dovoz elektrickej energie z krajiny a zvyšujú miestnu produkciu a toky z iných krajín. Nový závod, ktorý stál Teollisuuden Voima Oyj približne 6,4 miliardy dolárov, pomôže Fínsku obmedziť toky zo zahraničia až o 60%, keď sa v lete začne pravidelná výroba.

“Reaktor predovšetkým zvýši stabilitu vo východnom regióne,” povedal Johan Sigvardsson, analytik švédskej spoločnosti Bixia AB. “Fínsko získa silnejšiu energetickú rovnováhu a toky na juh pomôžu pobaltskému regiónu.”

Fínsko dováža približne pätinu svojej energie, pričom toky z Ruska dosiahli v roku 2009 vrchol na úrovni približne 15 % spotreby. Švédske dodávky sa stali výraznejšími po zmene ruských vývozných ciel pred desiatimi rokmi.

Európska únia sa plánuje odstaviť od ruskej energie, počnúc znížením dovozu plynu o dve tretiny v tomto roku. Zatiaľ čo palivo stále prúdi, neistota bičuje ceny plynu a energie okolo rekordných maxím. Milióny domov a tovární na celom kontinente čelia bezprecedentným účtom, a okrem toho aj iné životné náklady tiež stúpajú.

Zatiaľ čo jadrové reaktory sú nesmierne drahé a výstavba trvá roky, sú spoľahlivou alternatívou k veterným a solárnym farmám a neprodukujú žiadne emisie uhlíka. Atómová energia si získava priazeň aj inde v Európe.

Nemeckí jadroví operátori uviedli, že sú otvorení diskusii o predĺžení životnosti svojich zostávajúcich elektrární (tu). Vo Fínsku plánuje Fortum Oyj predĺžiť životnosť svojich dvoch reaktorov v elektrárni Loviisa o 20 rokov do roku 2050 (tu). Kľúčová úloha Ruska v novom projekte však znamená, že plán Fennovoima Oya na výstavbu šiesteho reaktora vo Fínsku bol nateraz pozastavený (tu).

Spojené štáty zvažujú sankcie voči ruskej štátnej spoločnosti pre atómovú energiu Rosatom Corp. (tu), ktorá je hlavným dodávateľom paliva a technológií pre elektrárne a partnerom projektu Fennovoima.

Spustenie plnej komerčnej výroby v júni, Olkiluoto-3 pomôže znížiť dovoz energie v krajine; Zdroj: Bloomberg
Spustenie plnej komerčnej výroby v júni, Olkiluoto-3 pomôže znížiť dovoz energie v krajine; Zdroj: Bloomberg

TVO uviedla, že nakupuje palivo pre svoje reaktory z “viacerých” zdrojov a že obchodné vzťahy s Ruskom sú obmedzené. Napriek tomu má Rosatom veľký podiel na trhu a akékoľvek narušenie jeho dodávok by mohlo otriasť globálnym trhom, ešte pri štarte Olkiluoto-3.

Začiatok je pripravený priniesť určitú úľavu vysokým severským cenám energie, ale je ťažké povedať, o koľko. Je to tiež dobrá správa pre niektoré verejné služby a energeticky náročných používateľov v odvetviach vrátane lesného hospodárstva a chemikálií, ktoré sú spoluvlastníkmi a majú prístup k elektrickej energii za výrobné náklady.

Ročné čisté toky elektrickej energie do Fínska; Zdroj: Statistics Finland, Nord Pool AS cez Bloomberg
Ročné čisté toky elektrickej energie do Fínska; Zdroj: Statistics Finland, Nord Pool AS cez Bloomberg

Zariadenie Olkiluoto-3 s výkonom 1 600 megawattov sa stalo výstavnou skriňou jadrového priemyslu, ktorý sa propagoval ako stabilný a prakticky bez emisný zdroj energie, keď sa rozšírili obnoviteľné zdroje energie. Výstavba sa začala v roku 2005, ale obrovské prekročenie nákladov a spory medzi prevádzkovateľom a staviteľmi spôsobili, že začiatok sa mnohokrát oneskoril.

Nový reaktor “je veľkou posilou”, povedal projektový riaditeľ Jouni Silvennoinen. “Pre Fínsko výrazne zvýšime našu jadrovú výrobu a je to dôležitý príspevok k nášmu podielu elektrickej energie bez emisií CO2.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie