utorok, 5 decembra, 2023

Fed zvýšil sadzby o štvrť bodu v otváracej snahe o obmedzenie inflácie

  • Náklady na prijaté úvery a pôžičky sa budú zvyšovať na každom zostávajúcom zasadnutí v roku 2022
  • Powell hovorí, že ekonomika je “veľmi silná”, dokáže zvládnuť vyššie sadzby

Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu a signalizoval zvýšenie na všetkých šiestich zostávajúcich stretnutiach v tomto roku, čím spustil kampaň na riešenie najrýchlejšej inflácie za štyri desaťročia, aj keď sa zvyšujú riziká pre hospodársky rast, informoval Bloombeg.

Tvorcovia politík na čele s predsedom Jeromom Powellom hlasovali v pomere 8:1 za zvýšenie svojej kľúčovej sadzby na cieľové rozpätie 0,25 % až 0,5 %, čo je prvý nárast od roku 2018 po dvoch rokoch udržiavania nákladov na pôžičky takmer na nule, aby sa ekonomika izolovala od pandémie. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard nesúhlasil s polbodovým zvýšením, čo je prvý hlas proti rozhodnutiu od septembra 2020.

“Americká ekonomika je veľmi silná a má dobrú pozíciu na zvládnutie prísnejšej menovej politiky,” povedal Powell na tlačovej konferencii po stretnutí. “Sme pozorní na riziká ďalšieho rastúceho tlaku na infláciu a inflačné očakávania.” Povedal tiež, že úradníci by mohli v prípade potreby postupovať rýchlejšie pri sprísňovaní politiky.

Zvýšenie je pravdepodobne prvým z niekoľkých, ktoré prídu v tomto roku, pretože Fed uviedol, že “očakáva, že pokračujúce zvyšovanie cieľového rozpätia bude primerané”, a Powell zopakoval svoj sľub, že bude “svižné”.

Bodová predpoveď Fedu; Zdroj: Bloomberg
Bodová predpoveď Fedu; Zdroj: Bloomberg

“Videl som výbor, ktorý si je veľmi dobre vedomý potreby vrátiť ekonomiku do cenovej stability,” povedal novinárom a charakterizoval náladu okolo stola, počas toho ako tvorcovia politík diskutovali o výhľade.

V takzvanom bodovo výhľade Fedu bola stredná projekcia úradníkov pre referenčnú sadzbu do konca roka 2022 na úrovni približne 1,9% – v súlade so stávkami obchodníkov, ale vyššie, ako sa pôvodne očakávalo – a potom sa v roku 2023 zvýši na približne 2,8%. Odhadli mieru 2,8 % v roku 2024, čo je posledný rok prognóz, ktoré sú predmetom ešte väčšej neistoty ako zvyčajne vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu a nové obmedzenia pohybu v Číne v súvislosti s ochorením Covid-19, ktoré otriasajú globálnou ekonomikou.

“Invázia Ruska na Ukrajinu spôsobuje obrovské ľudské a ekonomické ťažkosti,” uviedol Federálny výbor pre otvorený trh vo vyhlásení po dvojdňovom stretnutí vo Washingtone, ktoré sa konalo osobne prvý krát – a nie prostredníctvom videokonferencie – od začiatku pandémie. “Dôsledky pre americkú ekonomiku sú veľmi neisté, ale v blízkej budúcnosti invázia a súvisiace udalosti pravdepodobne vytvoria ďalší rastúci tlak na infláciu a zaťažia ekonomickú aktivitu,” dodal.

Výnosy amerických štátnych dlhopisov vyskočili a krivka sa po rozhodnutí sploštila. Index S&P 500 nakrátko vymazal svoje zisky pred oživením po tom, ako Powell vyhlásil ekonomiku za dostatočne silnú na to, aby odolala prísnejšej politike.

Fed uviedol, že začne umožňovať, aby sa jeho súvaha vo výške 8,9 bilióna dolárov zmenšila na “nadchádzajúcom stretnutí” bez toho, aby to spresnil, hoci Powell novinárom povedal, že úradníci tento týždeň dosiahli dobrý pokrok pri znižovaní svojich plánov. Nákupy štátnych dlhpisov a cenných papierov krytých hypotékami, ktoré sa skončili tento mesiac, mali poskytnúť podporu hospodárstvu počas krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a zmenšovanie súvahy urýchľuje odstránenie tejto pomoci.

Vo vyhlásení bola vynechaná predchádzajúca pripomienka, v ktorej sa uvádzalo, že smerovanie ekonomiky závisí od priebehu koronavírusu, hoci sa odvolávala na vplyv pandémie na infláciu.

Fed čelí náročnej úlohe zabezpečiť mäkké pristátie pre najväčšiu svetovú ekonomiku prvýkrát od začiatku 90. rokov. Sprísnite príliš pomaly a hrozí, že inflácia sa vymkne spod kontroly, čo si vyžaduje ešte tvrdšie opatrenia. Posuňte sa príliš rýchlo a centrálna banka by mohla trhy rozdrviť a uvrhnúť ekonomiku do recesie.

Vojna poslala náklady na palivo, potraviny a kovy ešte vyššie, čo vyvolalo obavy zo stagflácie v štýle 70. rokov tým, že predstavovala hrozbu pre ceny, rast a stabilitu finančného trhu.

V nových ekonomických prognózach predstavitelia Fedu uviedli, že inflácia je výrazne vyššia, než sa pôvodne očakávalo, na úrovni 4,3 % v tomto roku, ale v roku 2024 stále klesne na 2,3 %. Prognóza hospodárskeho rastu v roku 2022 sa znížila na 2,8 % zo 4 %, zatiaľ čo prognózy nezamestnanosti sa nezmenili.

Otočka k prísnejšej menovej politike je prudšia, než tvorcovia politík očakávali len pred tromi mesiacmi, keď ich stredná projekcia bola len trojštvrťové zvýšenie sadzieb v tomto roku.

Nárasť tempa inflácie, ktorý sa ukázal ako silnejší a trvalejší, než sa očakávalo, prinútil zmenu tempa. Index spotrebiteľských cien vzrástol vo februári o 7,9 %, čo je najviac od roku 1982; Inflačný cieľ Fedu vo výške 2 % je založený na samostatnom meradle, cenovom indexe výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý za 12 mesiacov do januára vzrástol o 6,1 %.

Inflácia v USA sa vo februári zrýchlila na 40-ročné maximum 7,9%; Zdroj: Bloomberg
Inflácia v USA sa vo februári zrýchlila na 40-ročné maximum 7,9%; Zdroj: Bloomberg

Fed sa predtým zdržal zvyšovania sadzieb, keď sa úradníci stavili, že inflačný šok sa po návrate ekonomiky do normálu po vypuknutí pandémie a obmedzení pohybu ekonomiky vybledne, aj keď boli opatrní aj v súvislosti s novými variantmi Covid-19 a údajmi, ktoré ukazujú postupné oživenie pracovných miest.

Namiesto toho sa rast cien zrýchlil uprostred kombinácie masívnych vládnych stimulov, sprísnenia trhov práce, rastúcich nákladov na komodity a rozstrapkaných dodávateľských reťazcov. Powell tiež pôsobí v rámci politiky Fedu, ktorá bola prijatá v polovici roka 2020, aby umožnila určitú nadcieľovú infláciu v nádeji, že rozšíri zamestnanosť.

Kritici tvrdia, že Fed bol príliš pomalý v zmene kurzu a teraz je za krivkou zvyšovania cien, ktoré by sa mohli ešte viac zakoreniť, ak by spoločnosti preniesli zvýšené náklady na spotrebiteľov, ktorí reagujú tým, že požadujú vyššie mzdy.

Zhoršujúci sa inflačný obraz zároveň poskytol Powellovi politické krytie na zvýšenie sadzieb, zatiaľ čo čaká na potvrdenie Senátu na druhé funkčné obdobie. Americké domácnosti a podniky reagovali so znepokojením na rastúce náklady s maloobchodným benzínom, ktorý prekročil 4 doláre za galón, aj keď ten by mohol klesnúť po poslednom poklese ropy.

Hlavná priorita

Prezident Joe Biden označil skrotenie inflácie za svoju najvyššiu ekonomickú prioritu, zatiaľ čo demokrati sa obávajú, že neschopnosť obmedziť ceny by ich mohla stáť ich slabú väčšinu v Kongrese v novembrových strednodobých voľbách.

Powell tiež odmietol niektoré výzvy na väčšie zvýšenie o pol bodu, ktoré by bolo prvé od roku 2000. Niektorí na Wall Street sa domnievajú, že by mohol priniesť takúto salvu v nasledujúcich mesiacoch, ak inflácia neustúpi.

Pozitívne je, že americké domácnosti sú v silnej pozícii s mierou nezamestnanosti na úrovni 3,8 % a úsporami, ktoré sa počas pandémie zvýšili.

Bloomberg Economics predpovedá, že Fed by mohol niekedy v budúcom roku zvýšiť sadzby až na 3,25 %, čo by bolo najviac od roku 2008. Tvorcovia politík teraz vidia svoju dlhodobejšiu sadzbu federálnych fondov na úrovni 2,4% oproti 2,5% v decembrovej prognóze.

Fed nie je jediný, kto sa stáva jastrabom. Európska centrálna banka minulý týždeň prekvapujúco oznámila, že bude agresívnejšia pri znižovaní nákupu dlhopisov. Britská centrálna banka (Bank of England) plánuje vo štvrtok zvýšiť úrokové sadzby už tretíkrát za sebou, zatiaľ čo brazílska centrálna banka by mala v stredu zvýšiť sadzby o ďalších 100 bázických bodov.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Regulačné orgány zabavujú First Republic Bank a predávajú jej aktíva spoločnosti JPMorgan

Regulačné orgány v pondelok zabavili First Republic Bank a predali jej aktíva spoločnosti JPMorgan Chase & Co

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

najnovšie