piatok, 7 októbra, 2022

Putin: Rusko porazilo “ekonomický blitzkrieg”, varuje pred ťažkosťami

  • Sankcie zvýšia nezamestnanosť a infláciu, tvrdí Putin
  • Prezident nariadil zvýšenie sociálnych odvodov a štátnych platov

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko prežilo “ekonomický blitzkrieg” medzinárodných sankcií v súvislosti s vojnou proti Ukrajine, a varoval, že krajina čelí rastúcej nezamestnanosti a inflácii, informoval Bloomberg.

“Nová realita si bude vyžadovať hlboké štrukturálne zmeny v našej ekonomike. A nebudem to skrývať, nebude to ľahké,” povedal Putin vláde počas videokonferencie. “To povedie k dočasnému zvýšeniu inflácie a nezamestnanosti.”

Nariadil úradníkom, aby zvýšili sociálne dávky vrátane dôchodkov a zvýšili mzdy štátnych zamestnancov, pričom uznal, že “rastúce ceny vážne ovplyvňujú príjmy ľudí”. Vláda má dostatok finančných prostriedkov na pokrytie nákladov bez toho, aby sa uchýlila k tlačeniu peňazí, povedal bez toho, aby to spresnil.

Putin nariadil podporu ruskej ekonomike v súvislosti s rozsiahlymi sankciami, ktoré prinútili centrálnu banku viac ako zdvojnásobiť kľúčovú úrokovú sadzbu na 20 percent, aby sa pokúsila zastaviť kolaps rubľa. Rusko tiež čelí exodu zahraničných spoločností a investíciám v reakcii na prezidentov príkaz z 24. februára napadnúť Ukrajinu.

“Najdôležitejšou úlohou” vlády je zabezpečiť primerané dodávky spotrebného tovaru, najmä základných liekov, s cieľom obmedziť prudký nárast cien, povedal Putin. Spotrebiteľské výdavky sa po invázii zvýšili o 1 bilión rubľov (9,7 miliardy dolárov), popri tom, ako sa Rusi ponáhľali zásobiť tovarom.

Vylúčil “manuálnu” reguláciu cien a povedal, že úradníci by mali zvýšiť dodávky, a to aj presmerovaním tovaru určeného na vývoz na domáci trh.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Putin žiada rubľovú platbu za plyn, eskaluje energetický boj

Rusko je pripravené zadržať dodávky, nechce eurá ani doláre. Ceny plynu v Európe po správach vzrástli o viac ako 30 %.

Obchodníci s akciami sa pripravujú na chaotické opätovné otvorenie ruského trhu

Cudzinci majú zakázané predávať, predaj nakrátko je zakázaný. Skrátené štvorhodinové obchodovanie bude pre 33 spoločností.

najnovšie