utorok, 5 decembra, 2023

Putin: Rusko porazilo “ekonomický blitzkrieg”, varuje pred ťažkosťami

  • Sankcie zvýšia nezamestnanosť a infláciu, tvrdí Putin
  • Prezident nariadil zvýšenie sociálnych odvodov a štátnych platov

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko prežilo “ekonomický blitzkrieg” medzinárodných sankcií v súvislosti s vojnou proti Ukrajine, a varoval, že krajina čelí rastúcej nezamestnanosti a inflácii, informoval Bloomberg.

“Nová realita si bude vyžadovať hlboké štrukturálne zmeny v našej ekonomike. A nebudem to skrývať, nebude to ľahké,” povedal Putin vláde počas videokonferencie. “To povedie k dočasnému zvýšeniu inflácie a nezamestnanosti.”

Nariadil úradníkom, aby zvýšili sociálne dávky vrátane dôchodkov a zvýšili mzdy štátnych zamestnancov, pričom uznal, že “rastúce ceny vážne ovplyvňujú príjmy ľudí”. Vláda má dostatok finančných prostriedkov na pokrytie nákladov bez toho, aby sa uchýlila k tlačeniu peňazí, povedal bez toho, aby to spresnil.

Putin nariadil podporu ruskej ekonomike v súvislosti s rozsiahlymi sankciami, ktoré prinútili centrálnu banku viac ako zdvojnásobiť kľúčovú úrokovú sadzbu na 20 percent, aby sa pokúsila zastaviť kolaps rubľa. Rusko tiež čelí exodu zahraničných spoločností a investíciám v reakcii na prezidentov príkaz z 24. februára napadnúť Ukrajinu.

“Najdôležitejšou úlohou” vlády je zabezpečiť primerané dodávky spotrebného tovaru, najmä základných liekov, s cieľom obmedziť prudký nárast cien, povedal Putin. Spotrebiteľské výdavky sa po invázii zvýšili o 1 bilión rubľov (9,7 miliardy dolárov), popri tom, ako sa Rusi ponáhľali zásobiť tovarom.

Vylúčil “manuálnu” reguláciu cien a povedal, že úradníci by mali zvýšiť dodávky, a to aj presmerovaním tovaru určeného na vývoz na domáci trh.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Výstavba dvoch veľkých závodov na skvapalnený zemný plyn v USA sa začína vo svete nedostatku plynu

Spoločnosti Sempra a NextDecade sa chystajú začať prvé fázy výstavby. Spoločnosti pokračujú v realizácii exportných projektov v Texase.

najnovšie