piatok, 29 septembra, 2023

EÚ sa môže zdržať vstupu na trh s energiou

  • Komisia navrhuje súbor nástrojov na zmiernenie vplyvu vysokých cien
  • Európski lídri budú na summite diskutovať o rastúcich nákladoch na energiu

Lídri Európskej únie môžu odložiť podporu intervencie na veľkoobchodnom trhu s energiou v bloku, zatiaľ čo členské štáty sú rozdelené v tom, aké sú najúčinnejšie núdzové možnosti na obmedzenie rastúcich cien energie a plynu, ktoré ešte zhoršila ruská invázia na Ukrajinu, informoval Bloomberg.

Namiesto toho sa na summite, ktorý sa bude konať tento týždeň v Bruseli, sa môžu hlavy vlád EÚ dohodnúť na okamžitých opatreniach na doplnenie vyčerpaných zásobníkov zemného plynu a o naliehavých opatreniach, ktoré pomôžu maloobchodným spotrebiteľom znášať časť bremena rastúcich účtov za energiu (tu), podľa diplomatov so znalosťou tejto záležitosti.

Ceny energií naprieč Európou stúpajú; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg
Ceny energií naprieč Európou stúpajú; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg

Energetika bola katapultovaná na vrchol európskej politickej agendy po tom, čo náklady na fosílne palivá dosiahli rekordy v dôsledku krízy dodávok plynu a obáv z dodávok z Ruska, ktoré je najväčším zdrojom dovozu do EÚ. Zatiaľ čo Európska komisia, výkonná zložka EÚ, načrtla kroky na zníženie závislosti od Moskvy o takmer dve tretiny už v tomto roku, vlády sa dostávajú pod rastúci tlak zo strany spotrebiteľov a spoločností, aby zmiernili vplyv krízy.

Rozkol v rámci EÚ sa však prehlbuje v otázke, ako sa vysporiadať s cenovými výkyvmi, keďže krajiny prevažne na juhu bloku vyzývajú na naliehavé kroky na oddelenie nákladov na energiu od cien plynu a severní členovia vyzývajú na zdržanlivosť.

Komisia v súčasnosti navrhuje svoj druhý súbor núdzových opatrení, z ktorých si členské štáty budú môcť vybrať. Zamerajú sa na podporu príjmov zraniteľných spotrebiteľov, ako sú poukážky alebo čiastočné platby faktúr, a štátnu pomoc pre postihnuté podniky, podľa diplomatov, ktorí požiadali, aby neboli identifikovaní, pretože rozhovory o tejto záležitosti sú súkromné. Súbor nástrojov bude prijatý tento týždeň a predložený vedúcim predstaviteľom na ich zasadnutí 24. a 25. marca.

Krátkodobé riešenia

Krátkodobé núdzové kroky by mohli zahŕňať aj zníženie spotrebných daní a sadzieb dane z pridanej hodnoty na energetické výrobky, uviedli diplomati. Ďalším nástrojom, ktorý by sa mal načrtnúť vedúcim predstaviteľom, by bolo založenie subjektu, ktorý by nakupoval elektrickú energiu na trhu a potom ju predával určitým spotrebiteľom pod súčasnými trhovými cenami. Najväčšou prekážkou by boli vysoké rozpočtové náklady.

V rámci ďalšej možnosti zníženia konečných cien by sa pre veľkoobchodný trh mohla stanoviť referenčná cena. Podľa takéhoto scenára by výrobcovia elektrickej energie boli dotovaní pre rozdiel medzi ich skutočnými nákladmi na plyn, ropu alebo uhlie a vopred stanovenou referenčnou cenou. Prípadne by sa na veľkoobchodnom trhu s elektrickou energiou mohol zaviesť strop.

Pri hodnotení Komisie by však takéto kroky mohli okrem toho, že sú nákladné, narušiť hospodársku súťaž a skomplikovať cezhraničný obchod.

Exekutíva EÚ má tiež zdôrazniť možnosť zdanenia mimoriadnych ziskov niektorých energetických spoločností, ktoré nie sú závislé od plynu, a preto nečelia extrémne vysokým výrobným nákladom. Výnosy hráčov na trhu s plynom, ktorí predávajú objemy dlhodobo za oveľa vyššie ceny v spotových obchodoch, by tiež mohli podliehať takejto dani, pričom výnosy by sa použili na pomoc spotrebiteľom.

Ďalšou možnosťou by bol regulačný zásah prostredníctvom dočasného uloženia ceny za nadmerné zisky niektorých výrobcov elektrickej energie. Podľa názoru Komisie by to však bol riskantný krok, ktorý by mohol vyvolať právne problémy a riziká pre bezpečnosť dodávok.

Taliansky premiér Mario Draghi, španielsky premiér Pedro Sánchez, portugalský Antonio Costa a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v piatok diskutovali o pláne na zvýšenie odolnosti Európy voči energetickým šokom vrátane stropu cien dovozu plynu (tu).

Krajiny vrátane Holandska, Dánska, Nemecka, Estónska a Fínska zároveň varovali pred zasahovaním na veľkoobchodnom trhu a pred cenovým limitom. EÚ potrebuje jednomyseľnosť, aby mohla prijímať takéto politické rozhodnutia, ale členské štáty majú také rôzne zdroje energie, že je ťažké vytvoriť spoločnú reakciu na núdzové situácie.

Pred summitom komisia povedala veľvyslancom z členských štátov, že neexistuje žiadna strieborná guľka a všetky možnosti majú svoje výhody a nevýhody, podľa diplomatov. Zatiaľ čo situácia na trhu by sa mohla vnímať ako odôvodnenie stropu cien plynu, takýto krok by mohol zvýšiť bezpečnosť dodávok a vyvolať súdne spory. Mať túto možnosť na ruke môže byť signálom pre trh, že tolerancia EÚ má svoje hranice, ale mala by sa najlepšie považovať za poslednú možnosť.

Alternatívny spôsob, ako znížiť ceny plynu navrhnutý exekutívou EÚ, využíva pri rokovaniach s medzinárodnými partnermi pákový efekt bloku ako najväčšieho nákupcu plynu z plynovodov. S cieľom posilniť energetickú bezpečnosť komisia plánuje pred samitom prijať návrh zákona o uskladňovaní energie a ponúknuť pomoc pri spoločnom nákupe plynu s cieľom zabezpečiť dodávky na budúcu zimu.

Dôležitosť doplnenia rezerv a európskej koordinácie uznávajú všetky členské štáty, uviedli diplomati. Podľa návrhu vyhlásenia, ktoré má byť prijaté na summite, ktorý minulý týždeň videl Bloomberg News, sú lídri pripravení okamžite schváliť opätovné naplnenie skladov a zaviazať sa, že budú spolupracovať s komisiou na zabezpečení primeranej úrovne pred ďalšou vykurovacou sezónou.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie