pondelok, 29 mája, 2023

Náklady na život nútia Sunaka k ťažkým rozhodnutiam: Zhrnutie budúceho týždňa

  • Powell je jedným z niekoľkých predstaviteľov Fedu, ktorí majú vystúpiť s prejavom
  • Nórsko a Mexiko môžu zvýšiť sadzby, čínski predstavitelia by mohli znížiť sadzby

Britský obušok bojujúci proti inflácii prejde tento týždeň z Bank of England do štátnej pokladnice, zatiaľ čo krajina sa pripravuje na údaje, ktoré ukazujú ďalší nárast spotrebiteľských cien, informoval Bloomberg.

Vzhľadom na súčasnú krízu životných nákladov, ktorú zhoršila vojna na Ukrajine, kancelár štátnej pokladnice Rishi Sunak prednesie v stredu svoje jarné vyhlásenie. Mini rozpočet môže obsahovať nové opatrenia na pomoc firmám a domácnostiam a odhalí revidované ekonomické prognózy, ktoré zohľadňujú skok cien.

Británia sa pripravuje na najvyššiu mieru inflácie za posledné desaťročia; Zdroj: BOE cez Bloomberg
Británia sa pripravuje na najvyššiu mieru inflácie za posledné desaťročia; Zdroj: BOE cez Bloomberg

Rozsah Sunakovej úlohy môže byť o niečo jasnejší v čase, keď bude rečniť, niekoľko hodín po tom, čo Spojené kráľovstvo oznámi februárové údaje o inflácii, ktoré ekonómovia očakávajú, že ukážu zrýchlenie na 5,9%, čo je nové 30-ročné maximum.

To sa môže ukázať ako len ďalší bod inscenácie na ceste vyššie. BoE, ktorá minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby, varovala, že inflácia by mohla v tomto roku nakrátko dosiahnuť dvojciferné číslo.

Stredajšie udalosti sú súčasťou rušného týždňa pre britskú ekonomiku, pričom správy o verejných pôžičkách a maloobchodných tržbách sú tiež na spadnutie, ako aj záznam z marcového zasadnutia BOE o finančnej politike.

Inde môžu centrálne banky od Nórska po Mexiko zvýšiť úrokové sadzby, investori budú sledovať zníženie nákladov na pôžičky v Číne a šéf amerického Federálneho rezervného systému prednesie kľúčový prejav.

Centrálne banky ktoré tento týždeň zverejňujú úrokové miery; Zdroj: Bloomberg
Centrálne banky ktoré tento týždeň zverejňujú úrokové miery; Zdroj: Bloomberg

USA

Udalosťou v USA bude pravdepodobne pondelňajší prejav predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella, menej ako týždeň po tom, čo on a jeho kolegovia odštartovali to, čo sa očakávalo, že bude dlhou kampaňou sprísňovania menovej politiky. Centrálna banka v stredu zvýšila svoju referenčnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu a signalizovala ďalšie šesť zvýšení v tomto roku.

Powell vystúpi na výročnom stretnutí Národnej asociácie pre ekonomiku podnikania. Prezidenti regionálneho Fedu Mary Dalyová, Loretta Mesterová a Raphael Bostic budú počas týždňa hovoriť na samostatných podujatiach.

Ekonomický kalendár USA je pomerne ľahký a bude obsahovať údaje o predaji nových domov a objednávkach tovarov dlhodobej spotreby za február, ako aj o opatreniach výrobnej a servisnej aktivity za marec.

Ázia

Po tom, čo najvyšší čínski finanční lídri prijali silný záväzok podporiť trhy a podporiť ekonomiku, niektorí ekonómovia očakávajú, že centrálna banka bude v pondelok nasledovať rétoriku opatreniami stanovením nižšej úverovej sadzby.

Odhad zmeny potrebných rezerv čínskych bánk; Zdroj: People's Bank of China cez Bloomberg
Odhad zmeny potrebných rezerv čínskych bánk; Zdroj: People’s Bank of China cez Bloomberg

Údaje o vývoze z Južnej Kórey za prvých 20 marcových dní ponúknu skorý náznak toho, ako sa globálny obchod udržal po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu a vlna sankcií otriasla komoditnými trhmi.

Ceny vstupov v stredu ukážu, či rastúce náklady vytvoria ďalší tlak na kórejskú infláciu, zatiaľ čo nový prezident krajiny zvažuje, kto by mal prevziať vedenie centrálnej banky. Údaje o inflácii v Japonsku za marec pravdepodobne signalizujú, ako rýchlo sa rast cien zrýchli na národnej úrovni.

Filipíny stanovujú úrokové sadzby vo štvrtok, pričom guvernér Benjamin Diokno trvá na tom, že nie je potrebné pristúpiť k takému sprísneniu, ako s Federálnym rezervným systémom.

Európa, Blízky Východ a Afrika

Vzhľadom na to, že Európska centrálna banka zoslabí svoje stimuly a čelí rýchlo sa meniacemu inflačnému prostrediu, investori sa môžu zamerať na prejavy viacerých predstaviteľov Rady guvernérov tento týždeň.

Inflácia sa v Euróne zrýchlila viac, ako sa očakávalo; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg
Inflácia sa v Euróne zrýchlila viac, ako sa očakávalo; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg

Súčasťou bude aj dvojdňové podujatie, ktoré usporiada Banka pre medzinárodné zúčtovanie s viacerými rečníkmi vrátane guvernéra BOE Andrewa Baileyho a prezidentky ECB Christine Lagardeovej.

Inde v regióne bude upriamená pozornosť na niekoľko rozhodnutí centrálnych bánk. Očakáva sa, že Švajčiarska národná banka si ponechá svoju ultra voľnú politiku na svojom prvom zasadnutí v roku.

Naopak, nórska centrálna banka je pripravená pokračovať v zvyšovaní sadzieb s ďalším zvýšením o 25 bázických bodov na prvom zasadnutí, ktorému bude predsedať dočasná guvernérka Ida Wolden Bacheová. Maďarskí politici môžu tiež zvýšiť náklady na pôžičky.

Nórska inflácia vzrástla viac ako sa očakávalo; Zdroj: Statistics Norway cez Bloomberg
Nórska inflácia vzrástla viac ako sa očakávalo; Zdroj: Statistics Norway cez Bloomberg

V okolí Afriky sa budú dostávať do popredia aj rozhodnutia centrálnych bánk. Maroko, ktoré začne na severe, môže v utorok uskutočniť svoje prvé zvýšenie od roku 2008 v snahe ochrániť svoju menu previazanú s dolárom.

Očakáva sa tiež, že Egypt vo štvrtok prvýkrát za viac ako štyri roky zvýši sadzby, keďže narušenia spôsobené vojnou na Ukrajine zvyšujú tlak na jeho vonkajšie financie.

Očakáva sa, že Ghana v pondelok zvýši svoju kľúčovú sadzbu, aby zastavila pokles cedi, ktorá sa obchoduje na rekordných minimách voči doláru, a aby udržala infláciu, ktorá sa blíži k šesťročnému maximu.

Zatiaľ čo ekonómovia očakávajú, že nigérijská centrálna banka v utorok ponechá náklady na pôžičky nezmenené, očakáva sa, že jej juhoafrický náprotivok zvýši kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov už tretí deň po sebe.

Latinská Amerika

V Mexiku sa vo štvrtok očakávalo, že spotrebiteľské ceny v polovici mesiaca budú naďalej nad úrovňou 7 %, zatiaľ čo základná sadzba, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako je palivo, sa môže posunúť nad svoje súčasné 20-ročné maximum.

Neskôr v ten istý deň väčšina analytikov odhaduje, že centrálna banka zvýši kľúčovú sadzbu na 6,5% s tretím po sebe idúcim polbodovým zvýšením, zatiaľ čo tvorcovia politík sa snažia vyvážiť vonkajšie šoky, nad cieľovú infláciu a ekonomickú rezervu.

Očakáva sa, že Banxico zvýši úrokové miery na 6,5% kvôli vysokej inflácii; Zdroj: Banco de Mexico cez Bloomberg
Očakáva sa, že Banxico zvýši úrokové miery na 6,5% kvôli vysokej inflácii; Zdroj: Banco de Mexico cez Bloomberg

Brazílska centrálna banka zverejnila svoj týždenný prieskum ekonómov, po ktorom v utorok nasledovala zápisnica zo zasadnutia v dňoch 15. a 16. marca. Komuniké tvorcov politík po rozhodnutí signalizovalo, že desiate zvýšenie úrokových sadzieb za sebou na 12,75% je na dosah na májovom zasadnutí, zatiaľ čo riziká pre jej “scenáre zostávajú v oboch smeroch” (tu).

Údaje o inflácii v polovici mesiaca môžu zdôrazniť “prekvapujúce negatívne” obavy centrálnej banky, keďže niektoré prognózy vidia tlač nebezpečne blízko 11%.

Výsledky HDP v Latinskej Amerike boli vyššie ako sa očakávalo; Zdroj: Štatistické úrady krajín cez Bloomberg
Výsledky HDP v Latinskej Amerike boli vyššie ako sa očakávalo; Zdroj: Štatistické úrady krajín cez Bloomberg

Argentína tiež v nasledujúcom týždni oznámi štvrtú a celoročnú štatistiku, poslednú z veľkých ekonomík regiónu, ktorá by tak urobila. Argentína, Brazília, Čile, Kolumbia, Peru a Mexiko vykázali mieru rastu HDP nad prognózy spred 12 mesiacov, niektoré veľkolepým spôsobom, v odraze od slabosti spôsobenej pandémiou v roku 2020.

Pre Argentínu konečná dohoda s Medzinárodným menovým fondom pravdepodobne zníži výsledky v roku 2022, ale obmedzí vládne výdavky a tiež infláciu.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Mapovanie globálnej ekonomiky: Rekapitulácia týždňa na trhu

Predstavitelia Federálneho rezervného systému sa tento týždeň pustili do kampane prísnejšej menovej politiky

Futures v USA klesajú s akciami, ropa zastavila rast: Rekapitulácia trhu

Americké štátne dlhopisy rastú, dolár rastie, výhľad rastu zatienila vojna. Obchodníci s sa pripravujú na "trojité čarodejníctvo" vo výške 3,5 bilióna dolárov.

najnovšie