streda, 24 júla, 2024

Michelin klesá, “hyperinflácia” núti výrobcu pneumatík k opatrnosti

  • Spoločnosť znížila výhľad objemu, uvádza neistý výhľad
  • Znepokojujúce zníženie usmernení pre voľné peňažné toky môže mať vplyv na akcie: RBC

Akcie spoločnosti Michelin klesli po tom, čo francúzsky výrobca pneumatík znížil časť svojich celoročných prognóz a odložil plánovanú aktualizáciu pre investorov o niekoľko mesiacov, pričom špirálovitá inflácia sťažuje poskytovanie akýchkoľvek prognóz.

Akcie sa prepadli až o 7,2 % a v stredu o 9.15 h v Paríži sa obchodovali o 3,5 % nižšie. V predchádzajúcich štyroch seansách akcie Michelin poskočili o 9,6 %.

Očakáva sa, že “hyperinflácia” zvýši výdavky v tomto roku až o 2,6 mld. eur (2,6 mld. USD), uviedol v utorok na konferenčnom hovore finančný riaditeľ Yves Chapot. Ako dôvod uviedol “prudký” nárast nákladov na dopravu, suroviny, pracovnú silu a energie od augusta.

Tento vývoj prinútil spoločnosť Michelin odložiť svoj deň kapitálových trhov pôvodne plánovaný na budúci mesiac na marec alebo apríl. Prostredie zostáva náročné a je “príliš skoro” odpovedať na akékoľvek otázky týkajúce sa roku 2023, povedal Chapot. Dodal, že spoločnosť zverejní budúcoročné usmernenia v polovici februára, keď zverejní celoročné výsledky.

Spoločnosť Michelin v utorok znížila svoju prognózu štrukturálneho voľného peňažného toku na rok 2022 na 700 miliónov EUR z predchádzajúcich 1,2 miliardy EUR, najmä z dôvodu inflácie, uviedol finančný riaditeľ. Znížila svoj výhľad objemu na úroveň “pod trhmi” z predchádzajúcej úrovne “v súlade s trhmi”.

Zníženie prognózy voľného peňažného toku “je znepokojujúce”, napísal v poznámke analytik RBC Tom Narayan.

Zatiaľ čo automobilky sú naďalej v dobrej kondícii vďaka dopytu, ktorý stále prevyšuje ponuku, rozširujúca sa hospodárska skleslosť si začala vyberať svoju daň u viacerých dodávateľov. Spoločnosť BASF SE v stredu uviedla, že jej účet za zemný plyn v Európe sa v prvých deviatich mesiacoch roka vyšplhal na približne 2,2 miliardy eur, čo podčiarkuje vplyv prudkého rastu cien energií na niektoré z popredných priemyselných firiem v regióne.

Generale des Etablissements Michelin v júli znížila svoj výhľad globálneho dopytu po pneumatikách pre neistotu v súvislosti s hospodárskym rastom, zatiaľ čo problémy v dodávateľskom reťazci naďalej zaťažujú automobilovú výrobu. Generálny riaditeľ Florent Menegaux odvtedy opísal, ako spoločnosť urýchľuje automatizáciu závodov, aby čelila “trojitému inflačnému šoku” v oblasti cien energií, surovín a dopravy.

Podľa finančného riaditeľa spoločnosť Michelin tento rok preniesla postupné zvyšovanie cien na výrobcov automobilov, ktorí nakupujú jej pneumatiky, aj keď rokovania boli dlhé.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie