sobota, 24 februára, 2024

Kazaks z ECB hovorí, že teraz nie je možné určiť vrchol sadzieb

  • Úrokové kroky sa môžu zmenšiť, ak budú doplnené inými opatreniami
  • Kazaks hovorí, že prvý štvrťrok by bol vhodným časom na spustenie QT

Bloomberg informoval, že podľa člena Rady guvernérov Martinsa Kazaksa musí Európska centrálna banka úrokové sadzby ďalej zvyšovať, ale nie je možné povedať, ako veľmi, pretože ekonomická neistota je príliš vysoká.

“Nikto v súčasnosti nemôže s presnosťou vedieť, kde presne bude koncová sadzba,” povedal Kazaks v rozhovore v Rige. Náklady na prijaté úvery “sú stále oveľa nižšie, ako by mali byť”, a musia sa posunúť na úroveň, ktorá sa rovná sprísneniu menovej politiky, nielen stiahnutiu stimulov, povedal.

ECB minulý týždeň zdvojnásobila svoju kľúčovú sadzbu >tu<, zatiaľ čo sa snaží získať späť kontrolu nad najrýchlejšou infláciou od zavedenia eura. Nástup recesie v 19-člennom bloku by mohol toto nadšenie narušiť, hoci údaje z tohto týždňa ukázali silnejšiu než očakávanú expanziu v treťom štvrťroku spolu s novým historickým maximom rastu cien v minulom mesiaci >tu<.

Členovia ECB; X-ová os (z ľava do prava) popisuje jastrabie / holubičie tendencie; Y-ová os (Z dola na hor) popisuje mieru vplyvu; Zdroj: Bloomberg
Členovia ECB; X-ová os (z ľava do prava) popisuje jastrabie / holubičie tendencie; Y-ová os (Z dola na hor) popisuje mieru vplyvu; Zdroj: Bloomberg

Kazaks, ktorý stojí na čele lotyšskej centrálnej banky, je členom skupiny jastrabov v ECB, ktorá pomohla zvýšiť náklady na pôžičky o dva percentuálne body od júla, keď boli pod nulou. Tvorcovia politiky vo Frankfurte sledujú aj Federálny rezervný systém, ktorý v stredu na štvrtom zasadaní v rade zvýšil úrokové sadzby o trištvrte bodu.

Väčšina analytikov predpovedá, že na zasadnutí ECB 15. decembra dôjde k posunu o 50 bázických bodov. Kazaks uviedol, že tretí po sebe idúci krok o 75 bázických bodov zostáva možný, ale kroky by mohli byť aj menšie, ak sa postupne aktivujú iné nástroje – napríklad redukcia masívneho portfólia dlhopisov centrálnej banky.

“Ak sa začne dopĺňanie — a myslím si, že sa dopĺňajú, zvyšovanie sadzieb inými nástrojmi –, samozrejme, je to jeden z aspektov, ktorý treba vziať do úvahy,” povedal Kazaks. “Ak rozšírime škálu nástrojov, potom možno v určitom momente môže zvýšenie sadzieb zvoľniť, zmierniť ho.”

Prezidentka Christine Lagardeová uviedla, že na poslednom tohtoročnom zasadaní ECB sa možno dohodnú “kľúčové princípy” tzv. kvantitatívneho sprísňovania. Kazaks uviedol, že tento proces by sa mal začať už začiatkom roka 2023.

“Myslím si, že v prvom štvrťroku by bol vhodný čas na opatrné začatie postupného znižovania bilancie programu nákupu aktív,” povedal.

Pri rozhodovaní o tom, kedy prestať zvyšovať úrokové sadzby, sa budú musieť tvorcovia politík podľa Kazaksa pozrieť na “širší okruh ukazovateľov”.

“Dôležité je vidieť, že jadrová inflácia sa otočila a začína klesať,” povedal. Kľúčové je tiež vidieť inflačné očakávania “pevne ukotvené okolo 2 %”, pričom do úvahy sa bude brať aj vývoj miezd.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Európske banky zvyšujú objem obchodov s úvermi na mieru s cieľom znížiť riziko

Významné prevody rizika používané na odbremenenie od úverového rizika. Poradcovia a investori tvrdia, že aktivita SRT v 1. štvrťroku je nezvyčajne vysoká.

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

najnovšie